» » حق مطالبه جهیزیه زن بعد از عقد از دیدگاه حقوقی

مهرگان
 
 
 

حق مطالبه جهیزیه زن بعد از عقد از دیدگاه حقوقی

1 اردیبهشت 1392

حق مطالبه جهیزیه زن بعد از عقد از دیدگاه حقوقی

سوال :
با سلام حدود یک سال پیش پسرم ازدواج نمود و 250سکه مهریه و7میلیون خرید در عقدنامه ذکر شد اما بعد از3ماه عروسم بدون خبر وسایل خود را جمع کرد و به منزل پدرش رفت و هرچه دنبال او رفتیم بهانه های مختلف آورد تا اینکه حدود 2ماه است شکایت کرده تا جهیزیه و وسایلی را که ما برایش خریدیم که در اول7میلیون ذکر شده بود ولی من بهترین چیزها را برایشان خریدیم که تقریبا دوبرابر این مبلغ شد بگیرد و با حکم قاضی به در خانه ما آمد و تمام وسایل را برد البته بعد از رفتن عروسم پسرم به مکانی دیگر رفته و برای دفاع از خودش در دادگاه ها حاضر نشده و دادگاه میگوید شما نباید بیایید و فقط حرف پسرتان را ما قبول داریم حال من باید چیکار کنم آیا باید تمام وسایل و مهریه را به خاطر فقط سه ماه زندگی و رفتن بدون خبر به او تقدیم کنم در صورتی که از خانواده دختر شنیده ام عروسم هنوز باکره است آیا راهی وجود دارد که زیر بار این ناحقی نرم با تشکر

پاسخ :
گرامی اگر ایشان باکره باشد که نصف مهریه به وی تعلق میگیرد حتی اگر یک روز هم با هم زندگی نکرده بودند به محض خانودن خطبه عقد مرد ضامن مهریه می وشد و زوجه می تواند آن را مطالبه کند این از مهریه که باید پرداخت شود.
اما در مورد جهیزیه اگر شما فاکتورهای خرید را دارید که به اسم خودتان یا پسرتان هست می توانید به دادگاه ارائه دهید تا ثابت کنید که این اموال متعلق به زوجه نیست در این صورت می توانید مانع بردن آن وسایل شوید.

توضیحات:
مهریه و شرایط آن:
مرد به هنگام اجرای صیغه ی نکاح و ازدواج، چیزی را به همسرش تقدیم می‌کند که در اصطلاح «مهریه» (صداق) نامیده می‌شود. این هدیه و بخشش که از طرف مرد انجام می‌شود، امروزه به هدف پایبندی به لوازم زندگی مشترک و ارتباط زناشویی یا ضامنی برای حق طلاق زن است. در آموزه‌های دینی برای مهریه، مقدار معینی تعیین نشده‌است، بلکه این امر به توافق زن و مرد بستگی دارد. همچنین در نوع مهریه نیز محدودیتی وجود ندارد و هر چیزی که ارزش اقتصادی واجتماعی داشته باشد، می‌تواند مهریه قرار گیرد؛ همانند طلا، نقره، املاک، پول‌های رایج، لوازم زندگی و حتی آموزش قرآن یا آموزش مهارتی ویژه.

موفق باشید

پرسش و پاسخ

<
7 تیر 1394 23:20

سعیده ر

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
باسلام
بنده حدودیک سال پیش عروسی کردم وبه دلیل ارتباط نامشروع همسرم بازن برادرخود واذیت کردن بنده وندادن خرجی به من وزندانی کردن بنده وکتک زدن من واخراجم ازمنزل حدودپنج ماه است که درخانه پدرم به سرمیبرم ویک دختردوماهه نیزدارم که هنگام تولداز من گرفت وبه همان زن برادرش که رابطه داشت داد وحالارفته بایه زن دیگه صیغه کرده برای سرپوش گذاشتن برای رابطه اش ومنم نمیتونم رابطه شونوثابت کنم چون هیچ شاهدی ندارم وفقط خانواده همسرم ازاین رابطه خبردارن؛ لطفاًراهنماییم کنیدکه بنده چه کاری میتونم انجام بدم؟

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید