» فواید مصرف سرکه

مهرگان
 
 
 

فواید مصرف سرکه

29 خرداد 1392

فواید مصرف سرکه

سرکه از کربوهیدرات‌های مختلف توسط باکتری مخصوص سرکه به نام «استوباکترها» تهیه می‌شود و برحسب نوع کربوهیدرات مصرفی یا همان مواد اولیه مصرفی، انواع مختلفی دارد که از میوه‌جات، سبزیجات (سیب‌زمینی)‌، غلات حاوی مالت، قندهای ساده و محلول‌های حاوی الکل گرفته می‌شود. سرکه دارای تاریخچه‌ای بسیار کهن است و کاربردهای فراوانی دارد.

آزاده‌ نجارزاده، کارشناس ارشد تغذیه و مدرس دانشگاه در خصوص سرکه و خواص آن، می‌گوید: می‌توان از انواع میوه همچون انگور، کشمش، سیب و سایر میوه‌جات که دارای قند هستند، سرکه تهیه کرد؛ چراکه این فرآورده از قدیم‌الایام دارای مصارف خوراکی و دارویی بوده است.

هضم راحت غذا

این مدرس دانشگاه درباره خواص زیاد سرکه اضافه می‌کند: سرکه حاوی ویتامین و املاح فراوانی است و می‌تواند غذاها را بسیار لذیذ و اشتهای افراد را افزایش دهد که همین امر باعث می‌شود آنزیم و شیره‌های گوارشی بدن بیشتر ترشح شوند و هضم گوشت و غذا راحت‌تر باشد.

نجارزاده می‌گوید: سرکه می‌تواند خون را نیز رقیق کند و علاوه بر مصارف خوراکی، از کاربردهای دیگری نیز برخوردار است، به عنوان مثال سرکه در طب سنتی برای رفع جرم دندان و التهاب لثه، توصیه شده است که با قرقره کردن آن، بوی بد دهان نیز رفع می‌شود، چون این ماده حالتی ضدعفونی‌کننده دارد و می‌تواند در عمل سم‌زدایی کبد، نقش مکمل ایفا کند.

کاهش نفخ شکم

این کارشناس ارشد تغذیه خاطرنشان می‌کند: تجربه ثابت کرده است که برخی از افراد با خوردن حبوبات، دچار نفخ شکم می‌شوند و گاز زیادی در دستگاه گوارششان تولید می‌شود که توصیه متخصصان تغذیه بر این است، جهت جلوگیری از آن، حبوبات یک شب قبل از مصرف در آب خیسانده شوند ولی ممکن است افرادی که دارای معده‌حساسی هستند، خیساندن حبوبات برایشان کفایت نکند. بنابراین گفته می‌شود در آب آن مقداری هم سرکه ریخته شود.

«تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که پس از صرف وعده غذایی خود، از مقدار کمی سرکه استفاده می‌کنند، میزان قند خونشان نسبت به سایر افراد پایین‌تر است» و در نتیجه به نوعی از خطر بروز دیابت در امان می‌مانند.

درمان خارش پا

نجارزاده با اعلام این موضوع درخصوص افرادی که پاهایشان به هنگام پوشیدن کفش دچار خارش می‌شود، می‌افزاید: این افراد می‌توانند با قرار دادن پای خود در محلول آب و سرکه، از شدت خارش پوست پای خود بکاهند.

همچنین افرادی که دچار آفتاب سوختگی می‌شوند، می‌توانند با خوابیدن در وان آبی که سرکه در آن ریخته شده است، سوختگی خود را التیام بخشند.

سرکه، فقط طبیعی

یکی از عادات خوب ایرانی‌ها این است که سفره‌شان را با انواع ترشیجات جلا می‌دهند و همین امر باعث می‌شود هضم غذاهای سنگین و پرچرب، برای آنها راحت‌تر باشد. این مدرس دانشگاه ضمن اشاره به این موضوع می‌افزاید: باید توجه داشت خواصی که در مورد سرکه گفته شد، فقط درخصوص سرکه‌های طبیعی (دست‌ساز)‌ صدق می‌کند و سرکه‌های صنعتی فاقد این خواص هستند.

به گفته نجارزاده، «سرکه شیره» یکی از نوشیدنی‌هایی است که از قدیم‌الایام از آن جهت رفع تشنگی استفاده می‌شد که متاسفانه امروزه با توجه به وجود انواع متنوع نوشیدنی‌ها به فراموشی سپرده شده است. در صورتی که اکنون نیز می‌تواند برای رفع و کاهش حس تشنگی کمک کند.

- استفاده از سركه در كنار وعده‌های غذایی باعث رقیق شدن خون شده و به تجزیه چربی‌ها و دفع سموم كمك كرده و سبب كاهش چربی و كلسترول بد خون می‌شود.

- اسید سیتریك موجود در سركه، هضم و جذب كلسیم موجود در سركه و سایر موادغذایی را آسان می‌كند و در سوخت ‌و ساز بدن موثر است.

- سركه می ‌تواند باكتری‌های مضر سیستم گوارشی را از بین ببرد، بنابراین افرادی كه در سیستم گوارش خود با مشكلاتی نظیر: یبوست، نفخ، اسهال، دل درد و دفع نامرتب مزاج مواجهند، می‌توانند با مصرف سركه به رفع این مشكل بپردازند.

- سركه می‌تواند ترشح اسید معده را متعادل كرده و از بروز گاز معده جلوگیری كند.

- سركه در رفع جرم دندان و التهاب لثه موثر است. به منظور رفع بوی بد دهان و نیز سفیدی دندان‌ها، هفته‌ای یك بار دندان‌های خود را با مسواك آغشته به سركه مسواك بزنید.
سرکه

- در صورتی سركه می‌تواند در كاهش وزن تاثیرگذار باشد كه فرد از رژیم غذایی مناسبی جهت كاهش وزن پیروی كند، در غیر این صورت سركه تاثیری در كاهش وزن نخواهد داشت.

- بُخور سركه ی رقیق شده در رفع گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی موثر است و سردردی را كه در اثر بدی هوای محیط، بخار حمام و زیادی صفرا باشد، معالجه می‌كند.

- سركه در درمان بوی عرق بدن، قارچ پا و ورم پا موثر است و می‌تواند در رفع احساس گرگرفتگی پاها تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

- سركه ضدعفونی‌كننده قوی است و می‌تواند به عملكرد سم‌زدایی كبد كمك كرده و صفرا را از بین ببرد.

- دوام سركه نامحدود است. حتی اگر بعد از مدتی كدر شود و رسوب كند، همچنان خاصیت دارد.

چه کسانی نباید سرکه بخورند
سركه برای مبتلایان به ضعف اعصاب، درد مفاصل و زخم معده مضر است.

نکته ای درباره ی سرکه های صنعتی
سركه‌ی مصنوعی(صنعتی) در مقایسه با سرکه ی طبیعی، از خاصیت چندانی برخوردار نیست. رنگ اصلی این سركه‌ها سفید بوده كه با رنگ مصنوعی كاراملی، برخی از آنها را به رنگ سركه‌های خانگی تبدیل می‌كنند.

در این سركه‌ها برای افزایش ماندگاری، از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. بنابراین استفاده از سركه‌های صنعتی برای تهیه انواع ترشی توصیه نمی‌شود.

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید