» چگونه نه بگوییم؟ + نکات مهم

مهرگان
 
 
 

چگونه نه بگوییم؟ + نکات مهم

29 خرداد 1392

برای مثال ممكن است به خودتان بگوئید اگر پاسخ منفی بدهم چه بسا دوستم از این كه اتومبیل را به او قرض ندادم از من ناراحت بشود، ولی دوست شما به خاطر این گونه مسایل ناراحت نیست او احتمالا به خاطر آن كه كلمه "نه" را به صراحت به كار برده‌اید، احترام بیشتری برایتان قائل خواهد شد.

ممكن است كارفرمای شما از این كه حاضر به اضافه كار نشده اید خوشحال نباشد؛‌ اما وقتی در آن روز، اضافه‌كاری برای شما مایه دردسر بود، امتناع امری موجه بوده است. وقتی با كاری كه مایل به انجامش نیستید، موافقت می كنید، احتمالا از خودتان ناراحت می‌شوید. همچنین ممكن است از دیگری برنجید و یا از او خشمگین شوید در این گونه موارد كلمه " نه "به صورت غیركلامی ،سكوت ، فكر كردن راجع به مسائل دیگر به هنگام حضور در جمع، ظاهر می‌گردد. خود را نادیده انگاشتن سبب تحمیل رفتارهای ناخواسته‌ای است كه دیگران از ما می‌خواهند و این امر سبب می‌شود آنها نسبت به ابراز درخواست‌های غیر منطقی خود تشویق شوند. پس از آنكه باورها و اعتقادات خود را به شیو ه‌ای منطقی تر مرتب كردید، برای گفتن كلمه " نه " آمادگی پیدا می‌كنید و از این امر احساس خوبی به شما دست می‌دهد.

قدم بعدی، گفتن كلمه " نه "، به شیو ه‌ای مستقیم به طرف مقابل است، به گونه‌ای كه قاطعیت در صدا و رفتار شما موج بزند. مطمئن شوید پیام‌های غیر كلامی هم سنگ كلمات هستند. آیا ارتباط چشمی برقرار می كنید؟ آیا لحن كلام شما خالی از پوزش و عذر خواهی است؟

بخاطر آنكه از سنین كودكی اجتماع شما را به تسلیم شدن و مطیع بودن وادار كرده است، گفتن كلمه " نه "در دفعات نخست، بدون شرم كار بسیار دشوار خواهد بود.

برای آسانتر ساختن این مرحله، در موقعیت‌هایی كه خطر پایین دارند، گفتن پاسخ های منفی را آغاز كنید. به خصوص زمانی كه، كاملا مطمئن هستید كه حق گفتن كلمه " نه " را دارید. با این تمرین اطمینان به خود را بنا خواهید كرد ونیز توانایی گفتن كلمه نه را در موقعیت‌های مشكل‌تر بدست خواهید آورد. و بالاخره در مواقعی كه از درون به خود مطمئن نیستید این تمرین سبب بروز اطمینان می‌شود.

به طور معمول، گفتن "نه" به برخی افراد آسانتر از دیگران است احتمالا این افراد برای شما، ‌دوستان نزدیك، ‌غریبه‌ها و خانواده هستند. وقوع یك موقعیت را پیش بینی كنید و تمرین كنید كه در آن موقعیت چه خواهید گفت. گفتن كلمه "نه" را به طریقی مستقیم و صریح تمرین نمایید. نسبت به كلیه رفتارهای خود و لحن كلامتان به هنگام گفتن جمله منفی آگاه باشید .

وقتی كلمه "نه " را بكار بردید و طرف مقابل همچنان برخواسته‌اش اصرار ورزید و اولین كلمه "نه" شما را نشنیده گرفت، شما باید بر مخالفت خود پافشاری كنید.
در موقعیت‌های مشكل‌تری كه نسبت به ماهیت و چگونگی پاسخ خود مطمئن نیستید، با گفتن این جمله به دیگران: "می‌توانم درباره‌اش فكر كنم"مقداری زمان در اختیار خود بگیرید. سپس احساسات خود را بررسی كنید که چه عقاید و انتظارات نامعقولی شما را به گفتن "نه " ‌وا می دارد.

وقتی كلمه "نه " را بكار بردید و طرف مقابل همچنان برخواسته‌اش اصرار ورزید و اولین كلمه "نه" شما را نشنیده گرفت، شما باید بر مخالفت خود پافشاری كنید. آیا از آن دسته افرادی هستید كه به آسانی تسلیم می‌شوید؟ یا آمادگی عصبانی شدن را دارند؟ شما احتمالا باید توجه آنها را بطور مؤثری جلب كنید و به آنها بگویید، اما من مخالفت كرده‌ام و واقعا منظورم مخالفت است.

به رغم اینگونه پیام‌ها چون بسیاری ازما با سازگاری و انعطا ف‌پذیری بزرگ شده‌ایم، ‌به خاطر دیگران از خواسته‌های خود می‌گذریم.

تشخیص این نكته مهم است كه در این جا رفتار خود خواهانه سالم وجود دارد. شما حق دارید كه "نه "‌ را به كار ببرید و از این كار احساس خوبی داشته باشید.

هر قدر به احساس شخصی و خواسته‌های خود توجه كنید. از گفتن " نه "‌به دیگران احساس رضایت‌مندی بیشتری خواهید كرد.

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید