» » حکم شرعی افراد مبتلا به ترشح ادرار

مهرگان
 
 
 

حکم شرعی افراد مبتلا به ترشح ادرار

2 مرداد 1392

حکم شرعی افراد مبتلا به ترشح ادرار

سوال : من بیماری ترشح ادرار دارم که از آن واقعا رنج می برم به گونه ای که دچار وسواس شده ام و گاهی اوقات از افسردگی رنج می برم با مشاورین مرجع تقلیدم صحبت کردم که به من گفتند باید بی اعتنا باشی ولی واقعا حتی یک لحظه هم نمی توانم به اینکه نجس می شوم فکر نکنم لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر

پاسخ : با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
اگر به احکام طهارت و نجاست در رساله های عملیه توجه کنید، می بینید که اگر در نجاست چیزی ـ چه در حکم و چه در موضوع ـ شک داریم اسلام آن را پاک می داند؛ حتی اگر ظن و گمان بیشتر هم به نجاست آن داشته باشیم. معمولا، وسواس از اینجا شروع می شود که این اصل رعایت نشود و شیئی را که محکوم به طهارت است انسان بخواهد احتیاط نموده و آب بکشد و تطهیر کند. همین احتیاط، گام اول شیطان است که برای انحرف او برداشته شده است؛ و لذا اسلام عزیز می فرماید به این شک ابدا اعتنا نکنید و آن شیء را پاک بدانید تا دچار وسواس و شک زیاد نشوید، و حتی برای جلوگیری از وسواس شدن، اسلام علم و اطمینان شخص وسواسی را نیز بی اعتبار دانسته است.
خلاصه، برای مبتلا نشدن به مرض وسواس گامهای اولیه شیطان را بایستی مراقبت نموده و به القائات او اعتنا ننمود، والا گام به گام انسان را انحراف می کشاند.
در این زمینه به روایت زیر توجه فرمایید:
زراره و ابوبصیر می گویند به امام صادق(ع) عرض کردیم: شخصی در نماز شک می کند تا جایی که تعداد رکعات را فراموش می کند؟ امام فرمودند: دوباره بخواند. عرض کردیم: این حالات زیاد برایش تکرار می شود؟ فرمودند: به شکش اعتنا نکرده و نمازش را بخواند. سپس فرمودند: این شیطان است که تلاش می کند نمازتان را خراب کند. راه برایش باز نکنید که اگر گوش به حرفش دادید، در شما طمع می کند، زیرا او خبیث است؛ و اگر عادتش دادید شما را رها نمی کند. پس باید زمانی که کثیرالشک شدید به شکتان اعتنا نکنید، و وقتی او ببیند شما مطیع او نیستید و راهی در شما ندارد دست از این کارش برمی دارد.
زراره می گوید: سپس حضرت فرمودند: همانا شیطان میل دارد که اطاعت شود(لذا مردم را به وسواس وادار می کند)، و اما اگر با او مخالفت شود شما را رها می سازد.("کافی"، ج3، ص351)
با آرزوی توفیق.
موسسه ذکر ـ قم.

پرسش و پاسخ

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید