» » طریقه مصرف روغن زیتون

مهرگان
 
 
 

طریقه مصرف روغن زیتون

14 مرداد 1392

طریقه مصرف روغن زیتون به چه صورت است بجز روی سالاد ریختن دیگر چه راهی برای مصرف وجود دارد که برای سلامتی کارآمد و مفید باشد. آیا مثل آب و نوشابه میشود توی لیوان ریخت و نوشید چون خیلیها میگن روغن زیتون برا بدن مفیده ولی طریقه مصرف رو نمیگن برا همین خیلی اعصابم خورده. و آیا روغن زیتونی که به بدن میمالند آیا همین روغن زیتون خواراکیست یا نه روغن زیتونی که به بدن میمالند چه نوع روغنی است و از کجا میشود تهیه کرد همچنین روغن بنفشه از کجا میشود تهیه کرد و طریقه مصرف بنفشه به چه صورت است و آیا روغن بنفشه که به بدن میمالند همین روغن خوردنیست. راهنمائیهای لازم را مبذول فرمائید لطفا سریعا به سوالم پاسخ دهید ممنونم.

پاسخ : با سلام
- دوست محترم اگر می توانید آن را خالی مصرف کنید و از نظر ذائقه مشکلی ندارید مصرف یک قاشق غذا خوری آن در روز مانعی ندارد.اما مخلوط کردن آن با انواع سالد ها بسیار مطبوع و دلنشین است.
- مصارف روغن زیتون
روغن زیتون برای مصرف سالاد ، همراه با پنیر , سوپ یا آش , پیتزا و بسیاری از غذاهای آماده بصورت خام قابل مصرف بوده و بسیارمفید است. برای طبخ انواع مختلف غذاها می توان از روغن زیتون و با استفاده از حرارت کم و با صرف وقت و مدت زمان بیشتر( برای حفظ خواص مفید) استفاده نمود. بدین ترتیب روغن زیتون را همچنین می توان در کلیه انواع پلوها , چلوها چند دقیقه قبل از سرو آنها در سر سفره یا میز استفاده نمود . ‌حتی در تفـت دادن مواد غـذایی به كار برد.
-برای سرخ کردن مواد غذایی، هیچ وقت از روغن مایع استفاده نکنید ، زیرا سریعاً اکسیده شده و تولید مواد سرطان زا می کنند. برای سرخ کردن از روغن مخصوص سرخ کردنی و در صورت نداشتن، از روغن جامد استفاده کنید. بدین منظور باید روغنی را انتخاب کنید که نقطه ی دود بالایی دارد، یعنی روغنی که قبل از اینکه سطح آن تولید دود کند، بتوان تا درجه بالایی آن را حرارت داد. وقتی روغن به نقطه ی دود می رسد، ترکیب آن شروع به تغییر می کند و کف هایی روی آن تشکیل می شود که حاوی آکرولئین است و چشم را می سوزاند. بعد از هر بار استفاده از روغن، نقطه ی دود آن پایین می آید و برای همین، روغنی برای چند بار سرخ کردن مناسب است که نقطه دود بالایی داشته باشد.روغن های مایع و روغن زیتون نقطه دود بالایی ندارند ولی روغن مخصوص سرخ کردنی چنین خصوصیتی را داراست.
- همین روغن زیتون خوراکی را می توانید برای چرب کردن بدن استفاده کنید.
روغن بنفشه:
بَنَفشه نام نوعی گل است از تیره بنفشگان (Violaceae) که بیشتر در نواحی معتدل جهان یافت می‌شود. گلی است با ساقه‌ای کوتاه و رنگ آن بنفش، یا زرد و بنفش است. این گیاه دارای خواص درمانی و پزشکی نیز هست.

مشخصات مورفولوِِژیک
گیاهی است علفی و پایا و دارای برگ هایی که از محل مشترکی در ناحیه یقه خارج می‌شوند. برگ های آن قلبی شکل، دارای دمبرگ دراز و واقع بر روی سطح زمین هستند، زیرا ساقه هوایی مشخص دراین گیاه وجود ندارد. درکناره دمبرگ آن، جوانه های جانبی ظاهر می‌شود. گلهای آن منفرد، زیبا و به رنگ بنفش، بندرت سفید یا گلی و معطر است. دمگل های دراز گل که از بین دمبرگ ها منشاء می‌گیرند، قبل از منتهی شدن به گل، حالت خمیده شبیه عصا پیدا می‌کنند. میوه های بنفشه پوشینه، کروی، پوشیده از کرک ومحتوی دانه هایی به رنگ زرد با لکه ای سفید هستند. گل های زیبا ومعطر بنفشه در اوایل بهار ظاهر می‌شود، درتابستان گلهایی عاری از گلبرگ در بین دمبرگ های آن ظاهر می‌شود که همیشه به حالت مخفی درآن باقی می ماند.

بنفشه به طور طبیعی درشمال ایران می‌روید، ولی با توجه به این که امروزه به عنوان یک گل زینتی درباغچه‌ها کاشته می‌شود، می‌توان آن را دراکثر نقاط ایران مشاهده نمود.

مصارف دارویی و پزشکی

بنفشه قرمز در پارک ساعیتمامی قسمت های بنفشه از جمله برگ، گل، دانه، ریشه، و سرشاخه‌های گل‌دار مصرف دارویی دارند.

بنفشه مرطوب، تند، سرد واندکی تلخ است و دارای ویژگی هایی چون : ضد التهاب ، خلط آور، محرک، ادرار آور (مدر) ، ضد تومور، ضد رماتیسم، ملین، ضد میکروب، معرق، مسهل، تثبیت کننده دیواره مویرگ ها و تصفیه کننده خون است.

شربت تهیه شده از دم کرده آن را برای درمان سرفه می‌توان استفاده كرد. به دلیل غنی بودن از لحاظ مواد صابونی، خلط‌آور خوبی است و باعث تقویت و استحکام خونی می‌شود. دو قاشق غذاخوری از پودر گیاه را در نیم لیتر آب جوشیده و با اضافه کردن مقداری شیر و عسل آن را مصرف می‌کنند.

دم کرده بنفشه را بعد از تغلیظ به صورت کمپرس برای درمان بیماریهای پوستی می‌توان استفاده نمود. برای درمان رماتیسم می‌توان از کمپرس دمکرده گیاه بر روی موضع، روزی دوبار استفاده کرد. از پودر گیاه و آب خمیری درست می‌شود که برای بهبودی زخمها و جراحات مفید است .

دانه بنفشه به مقدار ۶ تا ۱۰ گرم، اثر ملین در اطفال داشته و مصرف ۷ تا ۱۵ گرم آن در ۱۵۰ گرم آب، اثر مسهلی ملایم ظاهر می‌کند. از روغن بنفشه می‌توان برای جلوگیری از ریزش موی سر، شوره سر، خارش پوستی، زیبایی پوست، ورم لثه، سردرد و خون‌ریزی بینی استفاده کرد.

به طور کلی از گیاه بنفشه می‌توان در برطرف كردن مواردی مانند:

گلو درد چرکی، خشکی بینی، برفک دهان، خارش پلک، روشن کردن پوست، جوش صورت، مشکلات ادراری، اختلالات جلدی مزمن و زخم‌های ترشح‌دار استفاده كرد.

در هنگام استفاده از بنفشه ذکر این نکته ضروری است که دراثر مصرف مقادیر زیاد آن به دلیل داشتن مواد صابونی به تهوع و استفراغ منجر می‌شود.

روغن زیتون، روغنی نباتی است که از میوه‌ی درخت زیتون استخراج می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین روغن‌های خوراکی است که بیشتر در کشورهای حوزه مدیترانه تولید و مصرف می‌شود.

بررسی‌های جدید نشان می‌دهند که آمار بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان به همین دلایل در این مناطق کمتر است.کشور اسپانیا حتی در کویرهایش نیز به زیتون کاری پرداخته است و امروزه یکی از صادرکنندگان عمده زیتون و روغن زیتون در جهان است.

روغن زیتون فرآورده‌ای است که ابتدا یونانیان آن را تولید می‌کردند و این روغن برای آن‌ها منشاء ثروت محسوب می‌شده است. نحوه‌ی استفاده از روغن زیتون بسیاری از مردم تصور می‌کنند که این روغن را فقط می‌توان به همراه سالاد استفاده کرد اما باید گفت که در صورت درست مصرف کردن، حوزه‌ی مصرفی این روغن بسیار گسترده تر می‌باشد.

اگر مایلید که از این روغن برای سرخ کردن استفاده کنید، سعی کنید حتماً نوع تصفیه شده آن که نقطه دود بالایی دارد استفاده شود، زیرا به راحتی نمی‌سوزد. اگر برای سرخ کردن به درجه حرارت‌های بالا نیازمندید بهتر است از روغن مخصوص سرخ کردن استفاده کنید و بعد به آن روغن زیتون خالص بیفزایید و در این صورت مطمئن باشید که روغن زیتون تمام خواص خود را حفظ می‌کند.

به شما توصیه می‌شود که این روغن را وارد رژیم غذایی روزانه‌تان کنید، زیرا این روغن جذب غذا نشده و غذا را ترد و خوشمزه تر می‌کند.عواملی که در کیفیت روغن زیتون بکر در کارخانه‌ها نقش دارد:مهم‌ترین عامل زمان است به این منظور فاصله چیدن زیتون تا روغن گیری نباید بیش از 12ساعت به طول انجامد.بسته‌بندی نامناسب در کارخانه‌ها نیز می‌تواند نگهداری این گونه روغن زیتون‌ها را با مشکل روبرو سازد مثلاً اگر در ظروف فلزی نامناسب نگهداری شود، باعث انتقال بوی فلز و زنگ‌زدگی به روغن می‌گردد.

پرسش و پاسخ

<
16 دی 1392 14:20

sayed jalal

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
i like your website too much please send me daily news through your website

<
26 اردیبهشت 1396 11:23

مهدی

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
ایامیتوانیم درغذاهای ابدارچون سوب ازروغن زیتون استفاده کنیم جوش بخوره ظزرداره

<
26 اردیبهشت 1396 11:25

مهدی

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
میتوانیم ازروغن زیتون درغذاهای ابدارمثل سوب استفاده کنیم جوش بخوره چی میشه

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید