» » چگونه عادات های خود را عوض کنیم؟

مهرگان
 
 
 

چگونه عادات های خود را عوض کنیم؟

18 مرداد 1392

چطوری می توان بعضی از اخلاق های خودمان را عوض کنیم ؟من دانشجو هستم 1 هفته فرجه برای مطالعات داده بودند ولی براحتی از دست دادم تا اینکه امروز مجبور شدم اون درس رو حذف کنم؟
با تشکر


پاسخ : با سلام
دوست عزیز نباید منتظر معجزه باشید. باید یك برنامه طرح كنید. و در اجرای آن نهایت سخت گیری رو داشته باشید. البته باید بدونید كه این سختگیری رو باید در تمامی حیطه های زندگی داشته باشید. عدم انعطاف فقط در درس پایدار نمی مونه بلكه باید در تمامی حیطه ها نوعی نظم و عدم سستی را به كار ببرید. اگر یك مقدار حس مسئولیت پذیری را درخود تقویت كنید، وقت شناس تر شوید و به اصطلاح دقیقه 90 عمل نكنید، پشیمانی پس از آن را به بار نمی آورد. در برنامه خود ساعت های پایانی یا لحظات آخر را خالی بگذارید یا با طرح یك برنامه متنوع پركنید تا مجبور باشید تا آن زمان وظیفه خود را عمل كنید.

پی نوشت:

شما در اين بحث چند عادت بد را ذكر كرديد كه هركدام درمان خاص خودش را ميخواهد ودارد،مثل اين مي ماند كه بگوئيم يه مريض داريم هم كليه اش خوب كار نميكند وهم رگهاي قلبش گرفته ،وهم چشمش مشكل دارد،...چگونه ميشود اين را درمان كرد ؟
هيچ دكتري نميگويد:براش يه عمل كليه انجام ميدهم تمام شد،تا اين را بگويد ما ميپرسيد پس امراض ديگرش چيو..
سوال اول شما مربوط به درمان غيبت است
سوال دوم شما مربوط به سو ظن است
سوال سوم شما مربوط به ظلم به ديگران است
وسوال چهارم شما مربوط به ترك عادت است
وهركدام از اينها درمان خاص خودش را دارد،وروايات هم به زيبايي در اين مورد جواب داده شده است
واز طرفي هم خودشخص نيست كه اين درمان را ميخواهد بلكه ديگران چگونه با اين شخص برخورد بكنن تا ترك كند

حالا چون شما عجله داريد،يه مسكن فعلا بخوره تا بعد يكي يكي درمان بشود،
وآن اينكه بهش گفته بشود خدا از اين كارهاي شما راضي نيست

باید عادتی جانشین عادتی گردد

روانشناسان می گویند: برای ترک یک عادت بد حتما باید به سراغ عادت خوب رفت و آن را جانشین عادت بد نمود. انرژی خاصی که تحت تأثیر انگیزه عادت، در انسان تحریک می شود،
باید جایگزینی باشد تا این انرژی به آن سمت کشیده شده و در آنجا صرف گردد بدون اینکه هیچ واکنش مطلوبی داشته باشد. فرض کنید کسی عادت به قمار دارد و با وجود اینکه زیانهای قمار را می بیند ولی وقتش که می رسد یک نیروی قوی، او را مانند اسیر و برده ای به سمت بازی می کشاند برای غلبه بر این عادت بد، باید بازی صحیحی مانند یک مسابقه ورزشی سالم جایگزین آن کند تا این عادت بدت از سرش بپرد.

پرسش و پاسخ

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید