» » علت زرد یا نارنجی بودن کف پاها

مهرگان
 
 
 

علت زرد یا نارنجی بودن کف پاها

19 مرداد 1392

می خواستم بدونم علت زرد یا نارنجی بودن کف پاها برای چیه ایا دلیل خاصی داره دارویی برای این وجود داره لطفا راهنمایی کنید کف پاهام همیشه زرد است اما بعضی وقتها نارنجی می شود چیکا کنم؟


پاسخ : با سلام
زردی کف دست و پا می تواند نشاندهنده حالتی به نام کاروتنمی شود . در این حالت زمانی که فرد از مواد حاوی کاروتن ( مانند هویج ، میوه های زرد و نارنجی ، روغن ماهی ) استفاده نماید پوست بدن و دست و پا زرد می شود . لیوپنمی نیز وجود دارد . این حالت ناشی از افزایش لیکوپن ( موجود در گوجه فرنگی ) می باشد که می تواند به صورت رنگ نارنجی خود را نشان دهد . این مسئله درمان خاصی نیاز نخواهد داشت . به جز کاهش و تنظیم مقادیر استفاده از این مواد در رژیم غذایی .
لازم به ذکر است که کاروتنمی ممکن است همراه با بعضی بیماریها دیده شو د . مانند کم کاری تیروئید ، دیابت ، مشکلات کبدی و کلیوی . در صورتی که با اصلاح رژیم غذایی مشکلتان برطرف نشود برای بررسی به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

پی نوشت:

تغییر رنگ کف پا معمولا برای ارزیابی کم خونی به طور بالینی به کار نمی رود، از مشاهده ملتحمه زیر پلک استفاده می شود که با توجه به تجربه معاینه کننده می توان به کم خون بودن فرد پی برد. باید توجه داشت که هرگاه ظن بالینی به کم خونی وجود داشته باشد حتما می بایست توسط آزمایش تایید شود تا بتوان هم به نوع و هم شدت آن پی برد.

پرسش و پاسخ

<
31 شهریور 1395 14:40

Shahla

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
ممنون پاي چپم انگشتوسط كرخ شده علت اون چيه در صورت امكان بهبود ر بنويسيدسن ٦٣ مونث

<
22 خرداد 1396 04:48

فاطمه کشوری

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
با سلام .ممنون از راهنمایی های خوبتون

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید