» » ندول تیروئید سرد چیست + درمان

مهرگان
 
 
 

ندول تیروئید سرد چیست + درمان

22 مرداد 1392

درمورد نودل تیروئید سرد میخواستم بدونم که چه بیماریه و راه درمانش چیه ؟

پاسخ : با سلام
در مورد گره یا ندول تیروئیدی باید گفت که گره یا توده تیروئید در 5 درصد از بالغین مشاهده می شود . این میزان در صورتی که بررسی با استفاده از روش های تشخیصی مانند سونوگرافی انجام شود بیش از 20 درصد خواهد بود . در فرد یکه دارای ندول تیروئید می باشد میزان TSH اندازه گیری می شود . اگر میزان آن کاهش یافته باشد اسکن تیروئید انجام می شود تا داغ بودن و یا سرد بودن آن مشخص شود . اگر ندول گرم باشد با توجه به اینکه احتمال بدخیم شدن ندارد نیاز به انجام نمونه برداری نیست ولی اگر ندول سرد باشد و یا اگر در بررسی اولیه میزان TSH نرمال باشد لازم است از ندول نمونه برداری شود . بر اساس نتیجه حاصل از بررسی نمونه گرفته شده نحوه درمان مشخص خواهد شد.
برای بررسی به فوق تخصص غدد مراجعه نمایید.

پی نوشت:

ندول یا گره سرد غده تیروئید یک اصطلاح ایزوتوپ اسکنی در بررسی یک بیمار مبتلا به گواتر گرهی میباشد .که از نقطه نظر سرنوشت( (Outcome )- پیش آگهی - و نحوه درمان با دیگر بیماری های تیروئید تفاوت عمده دارد )اختلاف عقیده بین متخصصین غدد مترشحه داخلی و جراحان در مورد نحوه بر خورد با این بیماری نیز سئوالات زیادی را در این مورد بین بیماران محترم و مردم عادی ایجاد نموده ست .

تیروئید که یکی از مهمترین غدد مترشحه داخلی بدن است با ترشح هورمون های خود ( تری یدوتیرونین - تترا یدو تیرونین ) به داخل گردش خون نقش عمده ای در کارکرد حیاتی کلیه سیستم های بدن و متابولیسم پایه وسوخت و ساز اعمال بیوشمیائی ایفا میکند . این غده به وزن تقریبی 20 گرم در جلوی گردن و تراشه قرار گرفته و از نظر گردش خون با دو انشعاب با شاهرگ حیاتی بدن آئورت ارتباط داشته و با جذب ید موجود در گردش خون و تبدیل آن به هورمون این وظایف را بخوبی به انجام میرساند .

ایزوتوپ اسکن تیروئید که با استفاده از همین مکانیسم جذب ید ابداع شده است عبارتست از تزریق ماده رادیو آکتیوی که فقط توسط غده تیروئید جذب شود ( تکنزیوم 99 یا ید 123 ) به بدن بیمار و ثبت میزان و نحوه جذب و تجمع و انتشار این ماده در بافت غده تیروئید میباشد . با این روش وضعیت داخل نسج تیروئید از نظر ایزوتوپی و آرایش فولیکول ها و سلول های تیروئیدی مشخص و ارزیابی میشود . بایستی توجه داشت که این مواد رادیو آکتیو فقط توسط فولیکول ها و سلول های تیروئیدی جذب میشوند و لذا اگر سلول یا بافت و تجمع نا بجائی در داخل نسج تیروئید وجود داشته باشد با این روش مشخص میگردد.

ندول هائی که در اسکن تیروئید ثبت میشود به سه دسته تقسیم میشوند :

1- ندول هائی که در آنها هیچ ماده رادیو آکتیوی جذبب نمیشود . ( ندول سرد )

2- تمام ماده تزریقی جذب آن میشود و ندول موجود اجازه جذب به سایر قسمت های تیروئید را نمی دهد . ( ندول داغ )

3- ندول هائی که در آنها جذب ماده رادیو آکتیو بیشتر از سایر قسمت های غده بوده ولی سایر قسمت های تیروئید نیز جذب دارند . ( ندول گرم )

ندول سرد که جراحان بیشتر نگران آن بوده و سعی در درمان قطعی آن دارند در 15- 25 در صد موارد سرطانی شده و اهمیت تشخیصی و درمانی زیادی دارد .

بایستی توجه داشت که در گواتر های ندولر موضوع وقتی اهمیت بالینی بیشتری پیدا میکند که این گونه ندول ها در بافت تیروئید منفرد بوده و دارای حدود نامنظم و توپر ( Solid ) و قوام سفت و چسبیده به گردن باشد . ندول های سرد تقریباء در تمام موارد همراه با کار کرد طبیعی غده تیروئید بوده و بیمار در وضعیت یوتیروئید ( ترشح نرمال هورمون ) Euthyroid قرار دارد .

توصیه میشود در پیگیری و درمان ندول منفرد سرد تیروئید از انجام اقدامات متفرقه و درمان طبی طولانی مدت و تحت نظر قرار دادن بیمار خودداری و با توجه به عوارض کم وناچیز عمل جراحی این قبیل بیماران درمان قطعی جراحی شده و از ریسک سرطانی شدن غده تیروئید و تحمیل اقدامات تهاجمی دیگر به بیمار پرهیز گردد .

پرسش و پاسخ

<
17 شهریور 1392 19:50

شیدااحمدوند

پاسخ
  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
سلام.
درتیروئیدمن غده هست بزرگ شده کاملا مشخصه تواسکن نشون داده ناهمگنن وازدرون وبیرون لوب سازگار. قابل لمس و برآمده اند.ندولربزرگ شده غده تیروئید در جهت بسیط بزرگ ندول سرد ازچپ بخشی از عضله درحال کار برآمدگی درسمت راست لوب فوقانی. لطفا سریع جواب بدین. مرسی.....

<
23 شهریور 1392 16:29

sheida ahmadvand

پاسخ
  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
نقل قول: شیدااحمدوند
سلام.
درتیروئیدمن غده هست بزرگ شده کاملا مشخصه تواسکن نشون داده ناهمگنن وازدرون وبیرون لوب سازگار. قابل لمس و برآمده اند.ندولربزرگ شده غده تیروئید در جهت بسیط بزرگ ندول سرد ازچپ بخشی از عضله درحال کار برآمدگی درسمت راست لوب فوقانی. لطفا سریع جواب بدین. مرسی.....


ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن نظر:
 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید