» » ندول تیروئید سرد چیست + درمان

مهرگان
 
 
 

ندول تیروئید سرد چیست + درمان

22 مرداد 1392

درمورد نودل تیروئید سرد میخواستم بدونم که چه بیماریه و راه درمانش چیه ؟

پاسخ : با سلام
در مورد گره یا ندول تیروئیدی باید گفت که گره یا توده تیروئید در 5 درصد از بالغین مشاهده می شود . این میزان در صورتی که بررسی با استفاده از روش های تشخیصی مانند سونوگرافی انجام شود بیش از 20 درصد خواهد بود . در فرد یکه دارای ندول تیروئید می باشد میزان TSH اندازه گیری می شود . اگر میزان آن کاهش یافته باشد اسکن تیروئید انجام می شود تا داغ بودن و یا سرد بودن آن مشخص شود . اگر ندول گرم باشد با توجه به اینکه احتمال بدخیم شدن ندارد نیاز به انجام نمونه برداری نیست ولی اگر ندول سرد باشد و یا اگر در بررسی اولیه میزان TSH نرمال باشد لازم است از ندول نمونه برداری شود . بر اساس نتیجه حاصل از بررسی نمونه گرفته شده نحوه درمان مشخص خواهد شد.
برای بررسی به فوق تخصص غدد مراجعه نمایید.

پی نوشت:

ندول یا گره سرد غده تیروئید یک اصطلاح ایزوتوپ اسکنی در بررسی یک بیمار مبتلا به گواتر گرهی میباشد .که از نقطه نظر سرنوشت( (Outcome )- پیش آگهی - و نحوه درمان با دیگر بیماری های تیروئید تفاوت عمده دارد )اختلاف عقیده بین متخصصین غدد مترشحه داخلی و جراحان در مورد نحوه بر خورد با این بیماری نیز سئوالات زیادی را در این مورد بین بیماران محترم و مردم عادی ایجاد نموده ست .

تیروئید که یکی از مهمترین غدد مترشحه داخلی بدن است با ترشح هورمون های خود ( تری یدوتیرونین - تترا یدو تیرونین ) به داخل گردش خون نقش عمده ای در کارکرد حیاتی کلیه سیستم های بدن و متابولیسم پایه وسوخت و ساز اعمال بیوشمیائی ایفا میکند . این غده به وزن تقریبی 20 گرم در جلوی گردن و تراشه قرار گرفته و از نظر گردش خون با دو انشعاب با شاهرگ حیاتی بدن آئورت ارتباط داشته و با جذب ید موجود در گردش خون و تبدیل آن به هورمون این وظایف را بخوبی به انجام میرساند .

ایزوتوپ اسکن تیروئید که با استفاده از همین مکانیسم جذب ید ابداع شده است عبارتست از تزریق ماده رادیو آکتیوی که فقط توسط غده تیروئید جذب شود ( تکنزیوم 99 یا ید 123 ) به بدن بیمار و ثبت میزان و نحوه جذب و تجمع و انتشار این ماده در بافت غده تیروئید میباشد . با این روش وضعیت داخل نسج تیروئید از نظر ایزوتوپی و آرایش فولیکول ها و سلول های تیروئیدی مشخص و ارزیابی میشود . بایستی توجه داشت که این مواد رادیو آکتیو فقط توسط فولیکول ها و سلول های تیروئیدی جذب میشوند و لذا اگر سلول یا بافت و تجمع نا بجائی در داخل نسج تیروئید وجود داشته باشد با این روش مشخص میگردد.

ندول هائی که در اسکن تیروئید ثبت میشود به سه دسته تقسیم میشوند :

1- ندول هائی که در آنها هیچ ماده رادیو آکتیوی جذبب نمیشود . ( ندول سرد )

2- تمام ماده تزریقی جذب آن میشود و ندول موجود اجازه جذب به سایر قسمت های تیروئید را نمی دهد . ( ندول داغ )

3- ندول هائی که در آنها جذب ماده رادیو آکتیو بیشتر از سایر قسمت های غده بوده ولی سایر قسمت های تیروئید نیز جذب دارند . ( ندول گرم )

ندول سرد که جراحان بیشتر نگران آن بوده و سعی در درمان قطعی آن دارند در 15- 25 در صد موارد سرطانی شده و اهمیت تشخیصی و درمانی زیادی دارد .

بایستی توجه داشت که در گواتر های ندولر موضوع وقتی اهمیت بالینی بیشتری پیدا میکند که این گونه ندول ها در بافت تیروئید منفرد بوده و دارای حدود نامنظم و توپر ( Solid ) و قوام سفت و چسبیده به گردن باشد . ندول های سرد تقریباء در تمام موارد همراه با کار کرد طبیعی غده تیروئید بوده و بیمار در وضعیت یوتیروئید ( ترشح نرمال هورمون ) Euthyroid قرار دارد .

توصیه میشود در پیگیری و درمان ندول منفرد سرد تیروئید از انجام اقدامات متفرقه و درمان طبی طولانی مدت و تحت نظر قرار دادن بیمار خودداری و با توجه به عوارض کم وناچیز عمل جراحی این قبیل بیماران درمان قطعی جراحی شده و از ریسک سرطانی شدن غده تیروئید و تحمیل اقدامات تهاجمی دیگر به بیمار پرهیز گردد .

پرسش و پاسخ

<
17 شهریور 1392 19:50

شیدااحمدوند

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
سلام.
درتیروئیدمن غده هست بزرگ شده کاملا مشخصه تواسکن نشون داده ناهمگنن وازدرون وبیرون لوب سازگار. قابل لمس و برآمده اند.ندولربزرگ شده غده تیروئید در جهت بسیط بزرگ ندول سرد ازچپ بخشی از عضله درحال کار برآمدگی درسمت راست لوب فوقانی. لطفا سریع جواب بدین. مرسی.....

<
23 شهریور 1392 16:29

sheida ahmadvand

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
نقل قول: شیدااحمدوند
سلام.
درتیروئیدمن غده هست بزرگ شده کاملا مشخصه تواسکن نشون داده ناهمگنن وازدرون وبیرون لوب سازگار. قابل لمس و برآمده اند.ندولربزرگ شده غده تیروئید در جهت بسیط بزرگ ندول سرد ازچپ بخشی از عضله درحال کار برآمدگی درسمت راست لوب فوقانی. لطفا سریع جواب بدین. مرسی.....

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید