» » بهبود و درمان سریع زخم های سطحی

مهرگان
 
 
 

بهبود و درمان سریع زخم های سطحی

3 شهریور 1392

سوال : سلام1) برای بهبود یافتن سریع زخم های سطحی چه اعمالی را باید انجام داد؟ 2) برای بهبود آبله انگشتان پا ودست چه کار باید کرد؟

پاسخ : با سلام
در مواردی که فرد مشکل و بیماری زمینه ای ندارد و زخم ها به صورت خراشیدگی های سطحی است ، نیاز به اقدام خاصی نخواهد داشت . در مواردی که زخم ها عمقی تر باشد لازم است با شستشو و پانسمان و در صورت لزوم استفاده از ترکیبات آنتی بیوتیکی مانع ایجاد عفونت در محل زخم شد . عفونی شدن زخم باعث تاخیر در ترمیم زخم و نیز به جای ماندن جای زخم بر روی پوست خواهد شد . در افرادی که زخم ها با ایجاد بافت کلوئیدی ترمیم می شود می توان از ترکیبات مناسب برای پیشگیری از آن استفاده کرد که تجویز آن باید با نظر پزشک صورت گیرد.

با 5 گیاه مفیدی آشنا شوید که به درمان خراش ها، ساییدگی ها و آسیب دیدگی ‎های سطحی کمک می ‎کنند.

آسیب دیدگی‎های سطحی چیزی جز خراش‎ها یا جراحاتِ اپیدرم (یعنی خارجی‎ترین لایۀ پوست) نیستند. این آسیب دیدگی‎ها می‎توانند به دلایل متفاوتی مانند افتادن، جراحات حین ورزش، تصادفات جزئی، برخورد‎ها، بریدگی‌های سطحی در حین کار در آشپزخانه یا باغ، سوختگی‎های جزئی و ... رخ دهند. این آسیب دیدگی‎ها و ساییدگی‎ها در هنگامی که پوست در برخورد با سطوحِ زبر قرار بگیرد، امری رایج است. تمام آسیب دیدگی‎های سطحی و ساییدگی‎ها در ابتدا با خونریزیِ اندکی شروع می‎شوند، اما روز به روز بهتر شده و ناپدید می‎شوند. اکثرِ اوقات این آسیب دیدگی‎های سطحی اسکار (جایِ زخم) بر جای نمی‎گذارند. اسکار تنها زمانی شکل می‎گیرد که لایۀ درونی پوست آسیب ببیند و یا بسوزد. کودکانِ بازیگوش و شیطان اغلب هنگامی که از زمین بازی برمی‎گردند، از وجود یک زخم یا خراش، به‎خصوص در ناحیه زانو یا دستِ خود، شکایت می‎کنند. این امری طبیعی است، چون حتی مادران با تجربه نیز گاهی در آشپزخانه دست خود را می‎برند و یا می‎سوزانند.
درمان‎های گیاهی برای این آسیب دیدگی‎های سطحی شامل کرم‎های ضدعفونی کننده متنوعی می شود که در داروخانه‎ها و فروشگاه‎ها برای بریدگی‎ها، سوختگی‎ها و زخم‎ها وجود دارند. اما به‎جای انتخابِ این کرم‎های شیمیایی، می‎توانید از راهکارهای ساده گیاهی استفاده کنید.
دارچین و میخک
دارچین و میخک، خواص داروییِ بسیار زیادی دارند. هر دوی این گیاهان دارایِ خواصِ ضدعفونی کننده هستند. اگر دست‎تان در اثرِ اصطکاک با سطحی زبر قرار بگیرد، ممکن است خونریزی کرده و یا احساس سوزش کنید. همیشه بهترین راه این است که در مرحله اولیه از روغنِ میخک برای ضدعفونی کردنِ زخم‎تان استفاده کنید. پس از آن می‎توانید از دارچین نیز به عنوان ضدعفونی کننده استفاده کنید. این‎کار به کاهشِ درد و شدتِ زخم‎های‎تان کمک می‎کند. دارچین و میخک همچنین احساس سوزش‎ را آرام می‎کنند.
عسل و چای
عسل دارای خواص ضدعفونی کننده طبیعی است. همین امر باعث می‎شود که عسل یک درمان و ضدعفونی کننده طبیعی برای درمانِ آسیب‎های سطحی و ساییدگی‎ها باشد. شما همچنین می‎توانید از چای یا پودرِ قهوه برای متوقف نمودنِ خونریزیِ اولیه خراش‎ها یا ساییدگی‎های‎تان استفاده نمایید. این راهکار همچنین به کشتن باکتری های مضر در زخم‎هایتان کمک می‎کند.
زردچوبه
پودر زردچوبه یکی از بهترین درمان‎های گیاهی برای آسیب‎دیدگی‎های سطحی، خراش‎ها و ساییدگی‎ها است. همچنین زردچوبه یکی از نیرومندترین التیام بخش‎های گیاهی به حساب می‎آید. ماده فعالِ موجود در زردچوبه کرکومین نامیده می‎شود. این ماده است که زردچوبه را به یکی از التیام بخش‎ترین مواد موجود در دنیا تبدیل می‎کند. زردچوبه یک ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال طبیعی است که در ضدعفونی کردنِ زخم‎ها و سوختگی‎ها به کار می‎رود. با زردچوبه و آب خمیری درست کرده و بر روی خراش و ساییدگی‎ها قرار دهید تا به سرعت بهبود یابید، زردچوبه همه باکتری‎ها را نیز از بین می‎برد.
اسطوخودوس و گل همیشه بهار
مؤثرترین راهکار گیاهی خانگی برای درمان آسیب دیدگی‎های سطحی این است که مقداری روغن اسطوخودوس روی آن‌ها قرار دهید. این روغن زخم‎ها و بریدگی‎ها را به سرعت آرام می‎کند. شما همچنین می‎توانید اسطوخودوس را به همراهِ دم کرده آویشن و یا ترکیبِ روغنِ آن با آب، به‎عنوان یک ماده ضدعفونی کننده استفاده کنید. شما همچنین می‎توانید از ترکیبِ روغن گل همیشه بهار و روغن درخت چای، یک مرهم طبیعی برای زخم‎های‎تان آماده کنید. گل همیشه بهار، ضدعفونی کننده، ضد التهاب و قابض است. بنابراین این مرهم مغذی بسیار مؤثر بوده و به رشدِ مجدد و سریعترِ سلول‎ها کمک می‎کند.
دیگر راهکار‎های گیاهی
شما می‎توانید از آبِ برگ‎های جعفری، بارهنگ یا برگ‎های گیاه شمعدانی برای بهبود زخم‎های سطحیِ خود استفاده کنید. همچنین می‎توانید گل‎های کوبیده شده همیشه بهار را رویِ ناحیه آسیب دیده بگذارید.
یک راهکار گیاهی موثر که برای درمان آسیب دیدگی‎های سطحی به کار می‎رود، آلوئه‎ورا است که خواص ضد التهاب و ضدعفونی کننده دارد.
قبل از استفاده کردن از هر کدام از این راهکارها، ابتدا ناحیه آسیب دیده را تمیز کرده و با آبِ گرم بشویید تا از بروز عفونت جلوگیری کنید.

پرسش و پاسخ

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید