» » درمان کم شنوایی عصبی

مهرگان
 
 
 

درمان کم شنوایی عصبی

3 شهریور 1392

سوال : با سلام من دچار کم شنوایی عصبی میباشم "میخواستم بدانم در ایران روش جدیدی برای درمان آن وجود ندارد (چند سال پیش یک پسر کم شنوای عصبی را در بیمارستان امام خمینی تحت عمل جراحی قرار دادند)پاسخ : با سلام
در حدود 4 درصد افراد زیر 40 سال دارای درجاتی از کاهش شنوایی هستند . که با افزایش سن بیشتر می شود . به طوری که شیوع آن در افراد بالای 65 سال در حدود 30 درصد و بالای 75 سال به 35 درصد می رسد . شدت کاهش شنوایی به 4 گروه خفیف ( کاهش شنوایی به میزان 15 تا 30 دسی بل ) ، متوسط ( کاهش شنوایی به میزان 31 تا 50 دسی بل ) ، شدید ( کاهش شنوایی در حدود 51 تا 80 دسی بل ) و عمیق یا کری مطلق ( کاهش شنوایی به میزان 81 تا 100 دسی بل ) تقسیم می شود. در کل شایعترین علت کاهش شنوایی در کودکان اختلال ژنتیکی است ( نیمی از موارد ) و بعد از آن مننژیت می باشد . ( 10 درصد موارد ) .
علل شایع کاهش شنوایی را می توان به این ترتیب نام برد :
عفونت ها : عفونت گوش ، مننژیت باکتریال ، عفونت اسپیروکتی ، عفونت های ویروسی
تروما و ضربه شامل صدمات بسته و یا نافذ جمجمه و یاستخوات تمپورال ، صدمات صوتی و یا فشاری ( باروترما ) ، کشیدن مایع مغزی نخاعی با یا بدون تجویز ماده حاجب ، تابش اشعه به سر و گردن
تومورهای اولیه و یا متاستاتیک گوش
اختلالات ایمونولوژِیک مانند سندروم کوگان ( کراتیت بینابینی غیر سیفلیسی با علایم شنوایی ) ، پلی کوندریت راجعه ، پلی آرتریت ندوزا ، گرانولوماتوز وگنر ، لوپوس ،بهجت و آرتریت ژانت سل
اختلالات دژنراتیو و ایدیوپاتیک مانند سندروم منییر و لابیرنتیت ویروسی
اختلالات گردش خون مانند انسداد شاخه شریان مخچه ای قدامی یا تحتانی ( منشعب از سیستم ورتبروبازیلر )، خونریزی داخل گوشی ثاویه به بیماریهای دیگر ماند لوسمی ، خونریزی تحت عنکبوتیه
علل متابولیک مانند دیابت ، چربی بالای خون ، کم کاری تیروئید
اختلالات ژنتیکی : نحوه انتقال این اختلالات ژنتیکی عبارتند از : 60 تا 70 درصد موارد اوتوزوم مغلوب ، 20 تا 30 درصد اتوزوم غالب و حدود 2 درصد وابسته کروموزوم X . اکثر موارد کاهش شنوایی ژنتیکی از نوع حسی عصبی است .
شایعترین اختلالی که سبب کاهش شنوایی هدایتی می شود اتواسکلروز می باشد و در حدود 1 درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند . سایر اختلالات ژنتیکی همراه با کاهش شنوایی هدایتی عبارتند از : استخوان سازی ناقص ( استئوژنز امپرفکتا ) سندورم کیپل - فیل .
شایعترین اختلالات ژنتیکی که سبب کاهش شنوایی حسی عصبی می شود :
سندروم اوشر : اوتوزم مغلوب ، عامل 3 تا 6 درصد موارد کری مادرزادی ،
سندرم واردنبورگ : اوتوزوم غالب ، 2 درصد موارد کری مادرزادی ، همراه با هیپرپلازی ابروها ، تفاوت رنگ عنبیه ، سفیدی کاکل ، ریشه بینی پهن ، کاهش شنوایی حسی عصبی .
سندروم آلپورت : به دو صورت وابسته به کروموزوم X یا اتوزوم غالب بوده ، شایعترین عامل نفریت ارثی است . این سندورم با هماچوری ( خون در ادرار ) ، آب مروارید ، اختلالات چشمی دیگر و کاهش شنوایی مشخص می شود . کاهش شنوایی دو طرفه و پیشرونده است .
درمانی که برای این موارد استفاده می شود به نوع ناشنوایی بستگی دارد . جراحی برای موارد محدودی که علل ساختمانی قابل درمان وجود داشته باشد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پرسش و پاسخ

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید