» انتقام شکست در انتخابات با عدم همراهی بی سابقه مجلس با دولت؟

مهرگان
 
 
 

انتقام شکست در انتخابات با عدم همراهی بی سابقه مجلس با دولت؟

20 آبان 1392

با وجود آنکه دولت اعتدال بیشترین توجه وتعامل را با مجلس اصولگرای نهم داشته است عدم همراهی نمایندگان مجلس با دولت یازدهم در سی سال گذشته سابقه نداشته است

به گزارش خبرنگار «انتخاب» ، اقدام مجلس در عدم اعتماد به سومین گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت ورزش وجوانان در حالی صورت گرفت که این موضوع در طول سی سال گذشته بی سابقه بوده است و حتی برخی وزرای کم توان و مساله دار احمدی نژاد نیز با توجیه حمایت از کلیت دولت از مجلس اصولگرا رای اعتماد می گرفتند.

اما در شرایطی که دولت اعتدال از گزینه های حداکثری خود در وزرات ورزش و جوانان صرف نظر کرده، چهره های را برای این وزراتخانه معرفی کرد که دارای خط سیاسی برجسته ای نبوده و فاصله زیادی با گرایشات اکثریت مجلس نداشتند اما باز هم نمایندگان مجلس از دادن رای اعتماد به گزینه های معرفی شده توسط دولت برای سومین بار پیاپی خودداری کردند تا بدست خود مسیر تعامل دولت ومجلس را ناهموار کنند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که همزمان به فاصله یک هفته از دادن رای اعتماد به وزیر علوم بحث استیضاح وی در مجلس مطرح می گردد و نشان می دهد جریان سازماندهی شده قصد دارد شکست در انتخابات ریاست جمهوری را با فشار علیه دولت و اخلال در فعالیت قوه مجریه جبران کند.

اینکه در شرایط دشوار تحریم برخی نمایندگان مجلس بخواهند سلیقه سیاسی و منافع جناحی خود را با تضعیف و اخلال در فعالیت دولت در حوزه های مختلف تامین کنند موضوعی نیست که از چشم افکارعمومی دور بماند و قطعا مردم در انتخابات مجلس آینده درباره این گروه از نمایندگان مجلس تصمیم خواهند گرفت.

اگرچه جنس جریان افراطی کارگردان ایجاد تقابل دولت ومجلس است اما انتظار از رییس مجلس - که اتفاقاً بسیاری از نیروهایش در دولت روحانی مشغول به کار هستند - آن است که با مدیریت این جریان افراطی اجازه تضعیف بیش از پیش جایگاه رفیع مجلس شورای اسلامی را در افکار عمومی ندهد.

این درحالیست که بخشی از دولت در اقدامی عجیب که حکایت از ضعف در تصمیم گیری است، در انتخاب استانداران مانع دخالت های بیش از حد و اندازه برخی نمایندگان نشده و کار را به جایی رسانده که برخی نمایندگان، پس از رد گزینه هایشان از سوی وزارت کشور، خواستار استیضاح وزیر شده اند.

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید