» یک عده ای در مجلس ، در دو نقش بازی می کنند

مهرگان
 
 
 

یک عده ای در مجلس ، در دو نقش بازی می کنند

28 فروردین 1391

استیضاح وزیر کار منتفی شد/ مرتضوی قول داد به تأمین اجتماعی نرود/ تنها نماینده ای که امضایش را پس نگرفت که بود؟

یک عده ای در مجلس ، دو رل بازی می کنند ، از یک طرف با مجلس کار می کنند و از طرف دیگر با دولت کار می کنند. در جریان سوال از رئیس جمهور هم این کار را کردند ، از یک طرف تشویق به سوال می کردند و از طرف دیگر ، در آستانه سوال ، می گفتند که باید پس گرفته شود و مذاکره شود!
عصرایران - با پس گرفتن امضاي تعدادي از استيضاح‌كنندگان، استيضاح وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي منتفي شد.

طراحان استیضاح در نامه ای خطاب به مردم ایران نوشته اند:

"ملت شریف ایران چنانچه آگاهی دارید روز 15 فروردین ما امضاکنندگان استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی را تقدیم مجلس کردیم. علت استیضاح نصب مدیر فاقد صلاحیت لازم و دارای پرونده مفتوح به عنوان مدیر سازمان تامین اجتماعی بود.

هدف نیز حفظ مصالح نظام و منافع بزرگترین سازمان اقتصادی اجتماعی کشور بود که به 33 میلیون کارگر شریف شاغل و بازنشسته و خانواده‌ای محترم آنها و نسل‌های بعدی تعلق دارد. حال که تلاش‌های انجام شده برای تامین هدف بدون نیاز به استیضاح با تعهد آقای مرتضوی به برادر ارجمند آقای حدادعادل مبنی بر استعفا به ثمر نشست فعلاً استیضاح خود را پس می‌گیریم ولی چنانچه طی چند روز آینده پذیرش استعفا رسما ً‌اعلام نشود مجدداً تقاضای استیضاح را تقدیم مجلس خواهیم کرد."

اسامي استيضاح‌كنندگاني كه امضاهاي خود را پس گرفتند به اين شرح است:
نادران، نجابت،‌ توكلي، اكرمي، ‌رحيمي، ثروتي، زاكاني، دهدشتي، مسعودي ريحان، اكبرنژاد، پزشكيان، دهقاني نقدر، سروري،‌ مصباحي‌مقدم، الهيان، نوروزي و عوض حيدرپور.مرتضوی

به گفته اميدوار رضايي، اين افراد كتبا نامه انصراف خود از استيضاح را به هيات رييسه مجلس ارائه كردند و استيضاح را پس گرفتند كه در نتيجه از نظر قانوني اين استيضاح قابل طرح نيست.

علي لاريجاني، رييس مجلس نيز گفت: با توجه به اينكه امضاكنندگان استيضاح كمتر از 10 نفر هستند استيضاح قابل طرح نيست.

کسانی که امضا را پس گرفته اند می گویند که سعید مرتضوی قبول کرده که استعفا کند.
با این حال برخی نمایندگان در اعتراض به وضعیت جاری معتقدند که مرتضوی باید استعفا دهد نه این که وعده استعفا بدهد.
نادر قاضی پور نماینده ارومیه در این باره گفت: اگر امروز استیضاح پس گرفته شود و فردا مرتضوی به سرکار خودش برود چه باید کرد؟

در پاسخ به این سخنان ، اعلام شد که مرتضوی استعفا کرده و قول شرف داده که حتی اگر استعفایش هم پذیرفته نشود ، با سازمان تأمین اجتماعی نخواهد رفت.ز
زاکانی گفت: مرتضوی استعفای خود را به رئیس جمهور و وزیر کار تقدیم کرده است .

احمد توکلی هم گفت: بر اساس قول آقاي مرتضوي، امضاكنندگان استيضاح امضاي خود را پس گرفتند، البته در صورتي كه تا چند روز آينده استعفاي آقاي مرتضوي پذيرفته نشود، بديهي است كه مجدد اين استيضاح در دستور كار قرار مي‌گيرد.

پیش از این مذاکرات ، حدادعادل در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس اعلام کرد: جناب آقای مرتضوی پیشنهاد استعفا از سوی اینجانب را که بر مبنای ضرورت همکاری و همدلی میان مجلس و دولت و با تأکید بر بیانات رهبر معظم انقلاب مطرح کردم، پذیرفت.

متن نامه غلامعلی حدادعادل به شرح زیر است:

با سلام و احترام، به اطلاع آن عده از همکاران محترم و نمایندگانی که تقاضای استیضاح وزیر محترم تعاون و کار و رفاه اجتماعی را امضا کرده‌اند می‌رساند که جناب آقای سعید مرتضوی به درخواست خود، حوالی ظهر روز شنبه ۹۱.۱.۲۶ با این‌جانب ملاقات کردند و نظر مشورتی بنده را درباره این موضوع جویا شدند این‌جانب با توجه به ضرورت همکاری و همدلی میان مجلس و دولت و با تأکید بر بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نوروزی با مسئولین و مقام‌های کشور، به ایشان پیشنهاد کردم برای حل مشکل از سمت مدیریت عامل سازمان تأمین اجتماعی استعفا کند جناب آقای مرتضوی نیز با قبول این مصلحت‌اندیشی پیشنهاد این‌جانب را پذیرفتند و آمادگی کامل خود را برای استعفا هم در آن جلسه و هم در تماس‌های مکرر تلفنی بعدی اعلام نمودند.

اکنون با عنایت به آنچه گفته شد این‌جانب ضمن تشکر از جناب آقای مرتضوی و توجه و اعتمادی که ابراز داشته‌اند از شما دوستان عزیز که تقاضای استیضاح را امضا کرده‌اید درخواست می‌کنم از مطرح کردن استیضاح در جلسه علنی مورخه ۹۱.۱.۲۷ مجلس شورای اسلامی خودداری فرمایید تا انشاءالله با پی‌گیری بیشتر استعفای جناب آقای مرتضوی به صورت کامل محقق شود و موجبی برای استیضاح باقی نماند.

بدیهی است حق استفاده از استیضاح در هر حال برای نمایندگان محترم محفوظ خواهد بود و در فرصت باقی‌مانده تا پایان دوره هشتم قانون‌گذاری هر زمان که ضروری بدانند به وظیفه خود عمل خواهند کرد.

الحمدالله رب العالمین والعاقبت للمتقین
۹۱.۱.۲۶
غلامعلی حدادعادل

در همین حال کاظم جلالی در تذکری به هیات رئیسه گفت: یک عده ای در مجلس ، دو رل بازی می کنند ، از یک طرف با مجلس کار می کنند و از طرف دیگر با دولت کار می کنند. در جریان سوال از رئیس جمهور هم این کار را کردند ، از یک طرف تشویق به سوال می کردند و از طرف دیگر ، در آستانه سوال ، می گفتند که باید پس گرفته شود و مذاکره شود!
وی با اشاره به این که خودش مخالف استیضاح بوده است گفت: در جریان استیضاح هم وضع همین گونه است و کاری کرده اند که استیضاح وزیر ، بدون این که استعفای مرتضوی پذیرفته شود ملغی می شود و مجلس صرفا به خاطر این که یک کسی یک حرفی زده ، از تصمیمش منصرف می شود!

دولت تعهدی برای استعفای مرتضوی نداده است!

بلافاصله پس از اعلام خبر منتفی شدن استیضاح وزیر کار، معاون پارلماني رييس‌جمهور اعلام كرد كه دولت هيچ‌‌گونه صحبت و تعهدي براي استعفاي مرتضوي از رياست صندوق تامين اجتماعي به نمايندگان نداشته است.

حجت‌الاسلام ميرتاج الديني در جمع خبرنگاران ايسنا و ايرنا اظهار داشت: رييس‌جمهور صبح امروز براساس دستور كار جلسه علني مجلس كه استيضاح را در دستور داشت با معاون اول و تعدادي از وزرا به مجلس آمد و تا ورودي مجلس داخل شد كه به ايشان اطلاع داده شد انصراف نمايندگان استيضاح كننده از استيضاح شيخ‌الاسلامي قرائت شده است.

وي افزود: پس از منتفي شدن استيضاح با انصراف نمايندگان رييس‌جمهور از مجلس برگشت در حالي كه آماده بود در برنامه استيضاح شركت كند و پاسخگوي نمايندگان در اين رابطه باشد.

تنها نماینده​ای که امضایش را پس نگرفت

استيضاح عبدالرضا شيخ​الاسلامي ابتدا با 20 امضا تقديم هيات رئيسه مجلس شد. اما سليمان جعفرزاده نماينده ماکو در همان روز امضايش را پس گرفت. در جلسه علني امروز هم اعلام شد که 18 نفر از استيضاح کنندگان امضايشان را پس گرفته​اند.
علي مطهري تاکيد کرد که تنها نماينده​اي بوده است که امضايش از استيضاح وزير کار را پس نگرفته است.

اسامي کامل طراحان اين استيضاح به قرار زير است:

1. علی زاکانی تهران
2. احمد توکلی تهران
3. حسین نجابت تهران
4. الیاس نادران تهران
5. پرویز سروری تهران
6. غلامرضا مصباحی مقدم تهران
7. زهره االهیان تهران
8. علی مطهری تهران
9. سید رضا اکرمی تهران
10. حسینعلی شهریاری زاهدان
11. محمد امین رحیمی ملایر
12. محمد دهقان طرقبه و چناران
13. سلیمان جعفرزاده ماکو
14. مسعود پزشکیان تبریز
15. شکور اکبرنژاد تبریز
16. مسعودی ریحان هریس و اهر
17. حسن نوروزی رباط کریم
18. موسی الرضا ثروتی بجنورد
19. سیدحسین دهدشتی آبادان

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید