» انتقاد محسن رضایی از نظام اداری

مهرگان
 
 
 

انتقاد محسن رضایی از نظام اداری

30 اردیبهشت 1391

انتقاد محسن رضایی از نظام اداری

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نظام اداری فعلی یک نظام اداری پادگان مانند است که در زمان رضاخان ایجاد شده و تغییر نکرده و سد بزرگی در برابر پیشرفت کشور است.
جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۰۵
به گزارش فارس، محسن رضایی دیروز در اولین همایش ملی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در واقع مقاومتی در برابر یک مقاومت است،‌گفت: صد سال است که غرب در برابر پیشرفت ایران مقاومت می‌کند.

وی افزود: غربیها در ظاهر کار درباره آزادی و توسعه در ایران سخن می‌گویند، اما در ورای آن یک اراده بسیار جدی برای جلوگیری از پیشرفت ایران مشاهده می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: از یاد نبرده‌ایم که از دل مشروطه رضاخان و از دل ملی شدن صنعت نفت سپهبد زاهدی را بیرون آوردند و در دوره ۳۰ ساله انقلاب اسلامی نیز از هیچ توطئه و کودتایی فروگذار نشد.

وی اظهار داشت: منشأ همه اینها از غرب است و به اشکال مختلف ظاهر می‌شود، چنانکه قبل از انقلاب با اقتصاد استعماری با ما مقابله می‌کردند، چنانکه ایرانیها حتی توپخانه‌های ایران را نیز نمی‌توانستند اداره کنند.

وی اضافه کرد: وقتی سال اول جنگ مهمات ما تمام شد، دیدیم کارخانه‌ها نمی‌توانند برای ما مهمات بسازند ،چرا که مدل اقتصادی ما را وابسته طراحی کرده بودند.

رضایی گفت: در کنار جنگ غربی‌ها تحریم‌ها را نیز آغاز کردند و از ۳ یا ۴ سال پیش به اوج خود رساندند.

رضایی افزود: ویژگی تحریم جدید آن است که از شورای امنیت گرفته شده و آمریکا فراتر از آن نفت و بانک مرکزی ما را نیز تهدید کرده است.

وی با طرح این پرسش که آیا مشکل به مسئله هسته‌ای باز می‌گردد، گفت: واقعیت آن است که مسئله آنها جلوگیری از پیشرفت ایران و متوقف کردن آن در یک سطح خاص است.

وی تأکید کرد: اگر چنین قصد تاریخی صد ساله‌ای علیه ما وجود دارد، آیا ما نباید نحوه اداره اقتصاد را تغییر داده و نگاه رویاپردازانه به غرب را فراموش کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی از این زاویه قابل مطالعه است، چنانکه می‌تواند یک رویکرد و یک جهت‌گیری باشد، یعنی همان رویکردی که در سیاست و دفاع ما را نجات داد.

وی افزود: ما امید خود را از سازمان‌های بین‌المللی بریدیم، خودمان را باور کردیم ،به خود جرأت دادیم و وارد عرصه‌های ممنوعه شدیم و درست از همین نقطه با عوض کردن رویکرد پیروزی‌ها آغاز شد.

فرمانده اسبق سپاه در ادامه گفت: ما در جنگ در حالی پل‌هایی به طول ۳۰ کیلومتر ساختیم که حداکثر در جنگ‌های دنیا طول پل‌ها به ۲ یا ۳ کیلومتر می‌رسید.

وی تصریح کرد: اگر اعلام شود برد موشک‌های ایران از ۲ یا ۳ هزار کیلومتر عبور کرده، نباید شک کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه معنای اقتصاد مقاومتی این نیست که درهای اقتصاد را ببندیم، گفت: مذاکره با ۱+۵ اقتدار ما را نشان می‌‌دهد، چنانکه یک طرف همه دنیا و یک طرف ما نشسته‌ایم.

رضایی اضافه کرد: البته باید این مسائل را جدی بگیریم، نباید تصور کنیم همه چیز فریب است و همچنین همه فرصت‌ها را نباید از دست بدهیم، چرا که اقتصاد مقاومتی با یک دیپلماسی منطقی منافات ندارد.

وی افزود: دستیابی به این دو عنصر بدون تغییر در ساختارهای مدیریتی کشور امکان‌پذیر نیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: نظام اداری فعلی یک نظام اداری پادگان مانند است که در زمان رضاخان ایجاد شده و تغییر نکرده و سد بزرگی در برابر پیشرفت کشور است.

وی گفت: فرهنگ اقتصادی کشور نیز همراه سیستم اداری باید تغییر کند، چرا که همه در اقتصاد به مصرف فکر می‌کنند و به همین دلیل فرهنگ اقتصادی مردم، دولت، مجلس و قوه قضائیه باید تغییر کند.

وی در پایان اظهار داشت: با تغییر و تحول در رویکردها ساماندهی اجتماعی نیز باید تغییر کند، تا بعد از آن بتوان برنامه‌ها را نیز تغییر داده و برنامه‌ریزی جدیدی انجام داد.

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید