» آموزش درج فرمول فیزیک و شیمی در برنامه Word

مهرگان
 
 
 

آموزش درج فرمول فیزیک و شیمی در برنامه Word

1 مرداد 1391

در این‌جا می‌خواهم یک آموزش راجع به فرمول‌نویسی در برنامه Word برای شما بگذارم. امیدوارم که مورد توجه شما قرار گیرد.

سطح مبتدی: از منوی Insert گزینه Object... را انتخاب می‌کنیم، سپس در برگه Create New روی گزینه Microsoft Equation 3.0 می‌رویم و سپس OK می‌کنیم. نوارابزار Equation باز می‌شود و شما می‌توانید در داخل آن فرمول خود را نوشته و سپس در یک جایی خارج از فرمول کلیک کنید تا این فرمول به محیط Word شما وارد شود.
حال به این نکته توجه کنید که می‌خواهید مطلبی را تایپ کنید که شامل تعداد زیادی فرمول است و شما با استفاده از روش فوق وقت زیادی تلف خواهید نمود، پس باید کاری کنید که در وقت شما صرفه‌جویی شود.
برای انجام عمل صرفه‌جویی به این صورت عمل کنید:

سطح حرفه‌ای:
روی منوهای موجود در بالای صفحه‌نمایش خود در برنامه Word راست کلیک کنید و سپس گزینه Customize را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، برگه Commands‌ را انتخاب کنید. از ستون سمت چپ (Categories) گزینه Insert را انتخاب کنید و از ستون سمت راست دنبال گزینه Equation Editor بگردید که علامتش (رادیکال آلفا) است. بعد که آیکون آن‌را پیدا کردید آن آیکون را انتخاب کرده و سپس آن‌را به سمت نوار‌ابزار استاندارد بکشید و در محلی که مایلید آن علامت قرار گیرد کلید موس را رها کنید. در این حالت مشاهده می‌کنید که علامت رادیکال آلفا در نوارابزار استاندارد قرار گرفته است و دیگر هر موقع که خواستید از فرمول‌نویسی استفاده کنید تنها کافیست یک‌بار روی این علامت کلیک کنید تا صفحه درج فرمول باز شود.
حال گروهی با خود می‌گویند که بسیار سخت است که ما با دستمان را از صفحه‌کلید بر داریم و با موس روی این دکمه کلیک کنیم. برای این افراد هم روشی دارد.

سطح فوق‌حرفه‌ای:
در این‌جا شما روی منوهای موجود در بالای صفحه‌نمایش خود در برنامه Word راست کلیک کنید و سپس گزینه Customize را انتخاب کنید. سپس برگه Commands را انتخاب کنید و در این حالت بر روی دکمه Keyboard... کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پنجره Customize keyboard باز می‌شود. حال از ستون سمت چپ (Categories) گزینه Insert را انتخاب کنید و ستون سمت راست (Commands) گزینه Insert Equation را انتخاب کنید. در این حالت در داخل ناحیه Press new shortcut key: یک کلید‌میانبر وارد کنید. (معمولاً تنها از F2 استفاده می‌کنند)
حال که کلید F2 از صفحه کلید خود را در این ناحیه یک بار فشار دادید. بر روی دکمه Assign کلیک کنید و سپس Close را بزنید و پنجره Customize را هم ببندید. از این به بعد هر جا که شما احتیاج به نوشتن فرمول پیدا کردید تنها کافی است که دکمه F2 از صفحه‌کلید خود را انتخاب کنید تا صفحه درج فرمول برای شما باز شود.
حال می‌خواهم شما را با یک برنامه درج فرمول آشنا کنم که اسم آن MathType V.6 است. شما می‌توانید این برنامه را تهیه کنید و آن به صورت یک پلاگین بر روی برنامه Word شما نصب می‌شود و شما می‌توانید به صورت خیلی پیشرفته‌تر با همان روش قبلی به درج فرمول بپردازید. یکی از قابلیت‌های دیگر این برنامه این است که روی ورژن‌های 2003 و 2007 نصب می‌شود و شما می‌توانید برای نوشتن فرمول از این برنامه کمک بگیرید.


موفق باشید

---

<
28 آبان 1391 14:14

مریم

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
بسیار عالی بود اما برای من تازه اینجا نصف کار بود چون من می خوام مختصات رو بنویسم ومختصات هم دو ردیف عدد هست

<
12 فروردین 1395 20:57

led zeppelin

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
تشکر...

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید