» آموزش کامل استفاده از Style ها در ورد Word 2003

مهرگان
 
 
 

آموزش کامل استفاده از Style ها در ورد Word 2003

1 مرداد 1391

آموزش کامل استفاده از Style ها در ورد Word 2003

قبل از شروع لازم است که کمی کلمه " قالب‌بندی" که معادل فارسی Formatting است را شرح دهیم. در واقع "قالب‌بندی" یعنی تنظیمات نرم افزاری که برای رنگ و لعاب به موضوعات انجام می‌دهیم مثلا وقتی رنگ واژه‌ای را قرمز‌ می‌کنید یا آنرا در حالت “Italic” قرار می‌دهید شما از فرمانهای "قالب‌بندی" استفاده کرده‌اید و آن واژه را "قالب‌بندی" کرده‌اید. در زیر چند فرمان دیگر قالب‌بندی نوشته شده:
Bold /Font / Font Size / Align left / Font Color/کار قالب‌بندی به متن‌های بلند فرآیند پیچیده و زمان گیری است و سختی کار هنگامیکه عناصری مانند سر فصل‌ها، اسامی اشکال، پاورقی و عناوین جدول به متن هم اضافه می‌شوند، دوچندان می‌شود و در صورتیکه تک به تک قالب‌بندی عناصر را تنظیم کنید علاوه بر زمان زیاد اشتباهات نیز اجتناب ناپذیر می‌شود.
در نرم افزار Word ابزار مفیدی به نام “Style” وجود دارد که از آن برای قالب‌بندی‌های تکراری استفاده می‌کنیم و در این مقاله معادل فارسی "شیوه" را برای آن برمی‌گزینیم.

تعریف "شیوه" : به مجموعه‌ای از فرمان‌های قالب‌بندی گفته می‌شود که هم زمان بر روی موضوعی (مثلا یک جمله) اجرا می‌شوند و دارای یک نام هستند.


مزیت اول استفاده از شیوه‌های در آنست که به سرعت مثلا با تلیک (معادل فارسی Click) یا از یک Toolbar می‌توانید چندین فرمان قالب‌بندی را بر روی یک موضوع اجرا نمایید و مزیت دوم این است که با تغییر تنظیمات یک شیوه ، تمامی موضوعاتی که از با آن شیوه قالب‌بندی شده‌اند تغییر می‌کنند و دیگر لازم به تغییرات تک به تک نیست.

بسیاری از کاربران Word، "شیوه" را ابزاری پیچیده می‌دانند اما واقعیت این نیست و توصیه بکار گیری شیوه‌ها را از طرف ما قبول کنید .
هنگامیکه شما در یک فایل جدید می‌سازید بیش از 150 شیوه در دسترس شما قرار دارد و 5 عدد از آنها که بیشترین کاربرد را دارند دارای کلید‌های میانبری به شرح زیر هستند :

Style
Keyboard Shortcut
Normal
Ctrl+Shift+N
List Bullet
Ctrl+Shift+L
Heading 1
Ctrl+Alt+1
Heading 2
Ctrl+Altl+2
Heading 3
Ctrl+Alt+3
Demote Heading Level
Alt+Shift+Right Arrow
Promote Heading Level
Alt+Shift+Left Arrow
نحوه قالب‌بندی یک متن با استفاده از "شیوه‌های موجود" (Default Style)

بعد از اینکه یک متن را انتخاب کردید از نوار ابزار “Formatting” مانند شکل زیر استفاده نمایید:


شکل شماره SEQ شکل_شماره * ARABIC 1

در ضمن از Task Pane نیز می‌توانی اینکار را انجام دهید ابتدا بر روی گزینه کلیک کنید تا در Task Pane ظاهر شود و سپس مانند بالا عمل نمایید:


شکل شماره SEQ شکل_شماره * ARABIC 2
شما هم یک شیوه جدید بسازید
در یک متن می‌خواهیم سرفصل‌ها با فونت تیتر، اندازه 16 و در حالت وسط چین نشان داده شوند و در ضمن کلید کمکی Ctrl+Shift+1 را برای اینکار در نظر می‌گیریم به صورت قدم به قدم نحوه ساخت این شیوه را خواهیم دید.
قدم اول: گزینه New Style را در شکل 2 انتخاب کنید تا پنجره زیر ظاهر شود.شکل شماره SEQ شکل_شماره * ARABIC 3
در شکل شماره 3، برای شیوه جدید نام "سرفصل" را تایپ کرده‌ایم و منظور از Style type اینست که این شیوه بر چگونه موضوعی اعمال می‌شود .
گزینه Style base on نشان می‌دهد که شیوه پدر این شیوه جدید، کدامیک از شیوه‌های موجود است و شیوه "سرفصل" ما تنظیمات اولیه خود را از شیوه “Normal” می‌گیرد و گزینه Style for Following Paragraph نشان می‌دهد که بعد از اینکه از "شیوه" سرفصل استفاده کردیم و کلید Enter را زدیم ، کدام شیوه به صورت خودکار فعال شود.
در شکل 3 همانطور که می‌بینید تنظیمات فونت را بجز رنگ انجام داده‌ایم و برای تنظیم رنگ فونت“Format” را می‌زنیم و از لیست باز شده “Font” را انتخاب می‌کنیم و مطابق شکل 4 رنگ آبی را بر می‌گزینیم.


شکل شماره SEQ شکل_شماره * ARABIC 4

در ادامه کار برای تخصیص کلید میانبر از “Format” در شکل 3، گزینه “Shortcut key” را انتخاب کنید و مطابق شکل شماره 5 کلید مورد نظر را در محل نشان داده شده یکبار بزنید.


شکل شماره SEQ شکل_شماره * ARABIC 5

حال شیوه ما آماده استفاده است و کافیست که متنی را انتخاب کنید و از لیست شیوه‌ها روی گزینه "سرفصل" کلیک کنید.


شکل شماره SEQ شکل_شماره * ARABIC 6

در هر لحظه که شما مایل باشید می‌توانید تنظیمات این شیوه را تغییر دهید و همانطور که گفتیم تمامی متن‌هایی که با این شیوه نوشته شده‌اند نیز تغییر می‌یابند، برای این کار کافیست که بر روی نام شیوه R-Click نمایید و گزینه Modify را بزنید.


شکل شماره SEQ شکل_شماره * ARABIC 7نکته اول: این شیوه Left to Right است و برای اینکه به حالت Right to left درآید باید شیوه پدرش یعنی Normal را تغییر دهید.
نکته دوم: شما به سادگی می‌توانید تمام عناصری که شیوه‌آنها یکی است را انتخاب نمایید، برای اینکار در شکل شماره 7 بر روی گزینه اول “Select All x Instance(s)” کلیک نمایید.
نکته سوم: هنگامیکه شما یک شیوه موجود (مثلا Heading 1) را تغییر می‌دهید و یا یک شیوه جدید اضافه می‌کنید این شیوه‌ها فقط در فایلی که بر روی آن کار می‌کنید قابل دسترسی خواهند بود و اگر بخواهید که این شیوه‌ها در همه فایل‌ها قابل دسترس باشند کافیست که در شکل شماره 3 ، گزینه “Add to Template” را بزنید.
نکته چهارم: هر گاه در Word خواستید قالب‌بندی موضوعی را پاک کنید کافیست بر روی گزینه “Clear formatting” در شکل 1 ،Click نمایید.

موفق باشید

---

<
10 مهر 1391 11:47

صوفی

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
با سلام
با تشکر از مطلب نوشته شده ی جنابعالی.
من مشکلی دارم و آن این است که می خواهم شماره ی تیترهای چهارتایی و پنج تایی داشته باشم . مثلا 4-3-2-2 اما نمی توانم چنین شیوه ای ایجاد کنم لطفا مرا راهنمایی کنید. با سپاس

<
9 مرداد 1395 17:45

منا

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
سلام
استایلی در ورد تعریف کردم بعد از افزایش تعدا صفحات استایل کار نمیکنه اعداد مربوط یه عناوین و شکلا و جداول دیگه ظاهر نمیشه لطفا راهنمایی کنید ضروریه.

<
10 آبان 1395 23:32

حمید

  • گروه کاربری: میهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 
درود به شرفت هرچی گشتم جز این جا چیزی پیدانکردم ایول بامرام

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید