» همه چیز در مورد WIMAX + نکات مهم

مهرگان
 
 
 

همه چیز در مورد WIMAX + نکات مهم

3 مرداد 1391

همه چیز در مورد WIMAX + نکات مهم

• تکنولوژی مورد استفاده در شبکه MAN می باشد.
• اين تکنولوژی با استفاده از امواج ماکروويو توانايي ارسال و دريافت اطلاعات را در فواصل دور و سرعت بالا دارد.
• حذف کابل کشي هاي طولاني
• صرفه جويي درهزينه هاي توسعه و نگهداری شبکه
• قابليت اتصال به خطوط کابلي ، DSL و T1/E1
• قابليت ايجاد ارتباط با کاربران متحرک
• رنج فرکانسي : از GHz 2 تا GHz 66
• پهناي باند : از MHz 1.5 تا MHz 20
• نرخ تبادل اطلاعات : تا Mbps 70
• تحت پوشش قرار دادن محدوده اي به شعاع 50Km
• تبادل اطلاعات بين فرستنده و گيرنده به صورت NLOS و LOS
• امکان اتصال به لينک هاي کابلي، DSL و T1/E1
• قابليت سازگاری با تکنولوژي هايي مانند Wi-Fi


• پشتيباني از توپولوژي هاي تحت استاندارد IEEE مانند Ring Token و نيز ساختارهاي خارج از استاندارد IEEE مانند LLC
• عوامل محيطي: مانند پوشش گياهي منطقه ، ارتفاع درختان، وجود کوهها ، دره ها و حتي سطح آب رودخانه ها و درياچه ها باعث ايجاد انعکاس و چند مسيرگي سيگنال هاي رايويي ميشوند.
• شرايط آب وهوايي
• معماري شهرهاي مختلف :حتي در بهترين طراحي ها نيز ممکن است نقاط کوري را ايجاد کند
• آلودگي هاي فرکانسي در پهناي باند مورد استفاده نيز سطح مؤثر سيگنال دريافتي را تخريب مي کند.
نکته: البته تکنولوژي OFDM که براي ارتباط چند کاناله دراين سيستم ها به کار گرفته شده اند گاهي از اين چند مسيرگي و انعکاس سيگنالها به نفع خود بهره مي برند.
• استاندارد ارائه شده توسط IEEEبرای تکنولوژی wimax جهت ارتباطات PMP بي سيم دوربرد با سرعت بالا و محدوده فرکانسی GHz 10 تا GHz 66.
• اين استاندارد لايه هاي MAC ,PHY را تحت پوشش قرار مي دهند. و با داشتن پهناي باند MHz10 ارتباط چند مسيره در Up Link و Down Link ميسر است.
• اين استاندارد براي تطبيق سيستم هاي TDD و FDD جهت ارتباط Half Duplex وFull Duplex در ترمينالهاي ارتباطي FDD طراحي شده است.
• قابليت پشتيبانی لايه هاي بالاتر و پروتکل هايي مانند ATM، Ethernet و IP دارد.

• : IEEE 802.16a
براي جبران کاستي هاي موجود در استاندارد قديمي 802.11 که در BWA داخلي و WLAN ها استفاده مي شوند ، استاندارد 802.16a با ويژگي هاي زير ارائه شد :
ايجاد ارتباط از طريق تکنولوژي 256 Point FFT OFDM که با HiperMAN نيز سازگار است.
قابليت استفاده در BWAهاي خارجي
پهناي باند و ظرفيت بالا
ارتباط LOS و NLOS
امکان ارسال و دريافت صوت و تصوير با کيفيت بالا
نياز به پهناي باند کمتر براي ارسال اطلاعات با نرخ Mbps70 در مقايسه با CDMA

• : IEEE 802.16e
اين استاندارد دقيقاً ويژگي هاي 802.16 a را دارد با اين تفاوت که 802.16a براي کاربرهاي ثابت و 802.16e براي کاربر هاي متحرک تدوين شده است.


WiMAX چیست؟
WiMAX سیستم ارتباطی و دیجیتالی بی سیم می باشد. همچنین به عنوان پروتکل 802.16 ( توسط IEEE ) شناخته شده است که جایگزینی برای شبکه های بی سیم نواحی شهری تعیین شده است. WiMAX می تواند دستیابی بی سیم پهن باند فراهم سازد ( BWA ) که تا 30 مایل ( 50 کیلومتر ) برای ایستگاه های
ثابت و 3 تا 10 مایل ( 5 تا 15 کیلومتر ) برای ایستگاه های سیار را پوشش می دهد. برعکس، استانداردهای شبکه های بی سیم محلی برای سیستم Wi-Fi در پروتکل 802.11 در اکثر حالت ها به تنها 100 تا 300 فوت ( 30 تا 100 متر ) محدود شده است.

با WiMAX، سرعت داده ها در شبکه هایی مانند Wi-Fi به سادگی پشتیبانی می شود. اما موضوع تداخل امواج کاهش می یابد. WiMAX بر روی هر دو فرکانس های مجاز و غیر مجاز قابل اجراست که بدین وسیله محیطی تحت کنترل فراهم ساخته و الگوی اقتصادی قابل رشدی را برای امواج قابل حمل بی سیم
ایجاد می سازد.

WiMAX می تواند برای شبکه های بی سیم دقیقا به طور مشابه ای با پروتکل های رایج Wi-Fi مورد استفاده قرار گیرد. WiMAX نسل دوم پروتکلی است که استفاده موثرتری از پهنای باند و جلوگیری از تداخل امواج را امکان پذیر ساخته و امکان سرعت های داده ی بالاتری بر روی مسافت های طولانی تر ممکن می سازد.

استاندارد 802.16 از IEEE ویژگی های تکنیکی از پروتکل های ارتباطی را تعیین می سازد. گروه Forum در WiMAX وسیله ای برای تست تجهیزات تولید کنندگان برای سازگاری بیشتر پیشنهاد می کند که همان طور که برای یک گروه صنعتی چنین محیطی را فراهم می سازد که مختص پرورش تجاری سازی
و توسعه ی تکنولوژی می باشد.
WiMAX می تواند یک نقطه مرکزی را برای مشتریان فراهم سازد. علاوه بر آنکه چنین امکاناتی برای فراهم کنندگان خدمات، تولید کنندگان، تحلیل گران و محققانی که به تکنولوژی WiMAX، خدمات ومحصولات آن علاقه مندند نیز امکان پذیر است. به زودی، WiMAX اصطلاحی به خوبی شناخته شده ای
برای توصیف دستیابی اینترنت بی سیم در سرتاسر دنیا خواهد شد.


مشخصات IEE 802.16
شعاع تحت پوشش هر دکل حداکثر 50 کیلومتر
سرعت 70Mbps
عدم نیاز به دید مستقیم بین کاربر و دکل WIMAX
فرکانس مورد استفاده بین 2 تا 11 گیگاهرتز و 10 تا 66 گیگاهرتز (دید مستقیم و غیر مستقیم )
تعریف شده بر روی هر دو لایه MAC و PHY.
در پیاده سازی WIMAX معمولا کل یک شهر تحت پوشش سرویس اینترنت آن قرار نمی گیرد . چرا که هزینه استفاده از سرویسهای بیسیم به نسبت سایر سرویسهای موجود بسیار بالاتر است .
اما استفاده یک ایستگاه WIMAX در یک شهر بسیار قابل قبول تر از راه اندازی ایستگاههای فراوان WIFI جهت استفاده کاربران سیار می باشد . اما در برخی از شهرها که راه اندازی سرویسهای بر روی کابل هزینه های بالایی را می طلبد ، شرکتهای ارائه دهنده به استفاده از این تکنولوژی روی آورده اند .
تکنولوژی WIMAX این امکان را به کاربران می دهد که از اینترنت خود به صورت سیار استفاده کنند . علاوه بر این در برنامه های آینده این تکنولوژی استفاده از سرویسهایی همچون VOIP نیز گنجانده شده است که ممکن است این تکنولوژی را به یکی از رقبای سیستم موبایل کلاسیک تبدیل کند .

سناریوی یک ارتباط WIMAX
برای دسترسی به یک سرویس WIMAX باید کامپیوتر شما امکان دسترسی به شبکه WIMAX را داشته باشد . معمولا این دستگاهها از سوی شرکتهای ارائه دهنده خدمات به کاربران ارائه می شوند .
نکته دیگر فاصله شما از ایستگاه سرویس دهنده است . چرا که شما تنها در محدوده تحت پوشش شبکه می توانید از خدمات مورد نظر خود استفاده کنید .
برای راه اندازی سرویس هم شما می بایست هزینه های مربوطه را پرداخت کنید و همچنین کدهای رمز دریافت و ارسال روی دستگاه شما تنظیم شده باشد . حال به راحتی می توانید از اینترنت پرسرعت سیار خود استفاده کنید.

سوتیترها - GAN - Global Area Network :
هدف نهایی تمامی شبکه های محلی ، ایجاد یک شبکه جهانی است . این شبکه که با استاندارد 802.20 شناخته می شود تقریبا همانند شبکه های موبایل امروزی فعالیت می کند که در آن کاربران به نقاط مختلف سفر می کنند اما در همه نقاط امکان استفاده از سرویس اینترنت پر سرعت را دارند . این شبکه علاوه بر سرعت بالا ، این امکان را به کاربر می دهد که در حال حرکت و در تمامی نقاط از به اینترنت متصل باشد .

ورود WIMAX به نوتبوکها :
حداکثر تا دوسال آینده تکنولوژی WIMAX در نوتبوکهای CEntrino تعبیه خواهد شد و به این ترتیب از سال 2008 باید منتظر تغییرات گسترده ای در شکل دسترسی به اینترنت خواهیم بود .

مقیاس شبکه ها :
کوچکترین سایز شبکه ها شبکه های شخصی می باشند (personal area network (PAN) ) . (PAN این امکان را فراهم می کند که دستگاهها در فواصل کوتاه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند .
مرحله بعدی شبکه های محلی (local area network (LAN)) است . LAN امکان می دهد که منابع دستگاهها بین یکدیگر تقسیم شوند ولی LAN ها محدود به فواصل کوتاهی هستند . یکی از استاندارهای شبکه های LAN که به صورت بیسیم سرویس دهی می کند WIFI نام دارد .
WIMAX سایز بعدی شبکه ها است که در مقیاس شهری metropolitan area network MAN کار می کند . این نوع از شبکه ها در محدوده یک شهر سرویس دهی می کنند.

ده سوال اصلی كه باید از ارائه كننده تجهیزات WIMAX پرسید

شركت مخابراتی ممكن است به بیش از یك فناوری برای همه نیازهای شان احتیاج پیدا كنند . در این صورت آیا یك سازنده ی واحد می تواند تمامی این نیازها را برآورده كند یا این كه شركت مخابراتی باید از روش چند سازنده ای پیروی كند ؟ جواب این سوال برای شركت های مختلف می تواند متفاوت باشد و بستگی به نیازهای آن ها دارد .

انتخاب سازنده
انتخاب سازنده تجهیزات رادیویی در ابتدا با تعیین طرح تجاری شركت مخابراتی مشخص می شود طرحی كه درآن نخست نیازمندی های شركت مخابراتی و همچنین نوع مشتریان آن بر حسب این كه خانگی یا تجاری هستند مشخص می شود. سپس شركت مخابراتی باید خودرا با تجهیزات رادیویی موجود در بازار هماهنگ و متناسب كند.

شركت مخابراتی ممكن است به بیش از یك فناوری برای همه نیازهای شان احتیاج پیدا كنند . در این صورت آیا یك سازنده ی واحد می تواند تمامی این نیازها را برآورده كند یا این كه شركت مخابراتی باید از روش چند سازنده ای پیروی كند ؟ جواب این سوال برای شركت های مختلف می تواند متفاوت باشد و بستگی به نیازهای آن ها دارد .اما با همه این ها چگونگی برخورد شركت مخابراتی با سازندگان و سئوالاتی كه از آن ها می كند می تواند برتوان و قابلیت آن به عنوان فراهم آور خدمات بدون سیم اثر بسیار مهم و حیاتی بگذارد.
ده سئوال كلیدی كه باید قبل از تصمیم گیری نهایی از سازنده های تجهیرات پرسید عبارتند از:

1- از چه بسامدهاو استاندارد هایی پشتیبانی می كنید؟ و مدل های تان برای ارائه خدمات به چه دسته از مشتریانی طراحی شده است ؟
2- آیا ارتقاء های جدید تان در خصوصفناوری , با فناوری فعلی سازگار خواهد بود ؟ و چگونه می توانیم از سرمایه گذاری خود به طور مناسب حفاظت كنیم؟
3- نقشه راه تان در خصوص محصولات در سه و پنج سال آینده چگونه خواهد بود ؟ قادر به ارئه چه مقدار پهنای باند نقطه –به چند- نقطه (P2MP) خواهید بود ؟
4- اندازه گیری های متریك عملكرد محصولات تان چگونه به تائید رسیده است ؟ آیا آزمایش شده اند ؟آ یا براساس استقرار واقعی هستند ؟ و آیا می توانیم با مشتریان تان در این خصوص صحبت كنیم ؟
5- وسعت و محدوده زمانی محصولات تان چگونه است ؟ چه مدتی است كه دراین زمینه فعالیت می كنید ؟ چه تعداد مشتری در سراسر دنیا دارید و كجاها هستند ؟
6- زمان لازم برای ارسال تجهیزات چه مدت خواهد بود و آیا ارسال محموله ها را ضمانت می كنید؟ و در هر بار ارسال ،چه حجمی از تجهیزات را می توانیم دریافت كنیم ؟
7- آیا توانایی و تجربه ارائه راه حل به شركت های مخابراتی از نوع ما را دارید ؟مشتریان عمده تان كه از نظر اندازه و نوع فعالیت شبیه ما هستند كدام ها هستند ؟
8- رقیبان عمده تان چه كسانی هستند و چرا ؟ نقطه قوت و ضعف تان در برابر آن ها شامل چه مواردی است ؟
9- آیا قادر به ارائه خدمات حرفه ای و یا یكپارچه سازی هستید و یا در این موارد شركایی دارید كه بتوانند چنین كارهایی را انجام دهند ؟
10- ضمانت تان ا به چه شكلی است ؟ و آیا دارای پشتیبانی فنی هستید كه در مواقع وجود مشكلات فنی بتواند ما را پشتیبانی كند؟ بزرگ ترین مشكل و نقص محصولات رادیویی تان چیست ؟

WiMAX چگونه کار می‌کند؟

شما از چه طریقی به اینترنت دسترسی دارید؟ شاید لیست زیر شامل نوع ارتباط شما با اينترنت هم بشود:• اتصال BroadBand: در منزل احتمالاً از DSL و ADSL استفاده می‌کنید و در محل کار از T1 یا T3.

• Wifi: احتمالاً این نوع اتصال را بیشتر در ایستگاه‌ها قطار با فرودگاه‌ها و رستوران‌ها دیده باشید.

• Dialup: اگر از این روش استفاده می‌کنید شاید فکر کنید روش‌های دیگر را کمی گران هستند.

مشکل اتصال‌های BroadBand شاید این باشد که کمی گران است و شاید سرویس دهنده اینترنت به منطقه شما سرویس ندهد. ولی اگر راه حلی برای این مشکلات جود داشته باشد استفاده از آن سرویس بسیار بهینه و مناسب خواهد بود.

این سرویس می‌تواند مزیت‌های زیر را داشته باشد:

• سرعت بالای BroadBand را دارا باشد.

• بدون سیم باشد و مشکلات اتصال BroadBand‌ را نداشته باشد و ارزان‌تر نیز باشد.

• مشکل کم بودن نقاط اتصال در سرویس Wifi‌ را نداشته باشد.

اگر واقعاً آرزوی داشتن همچنین سرویسی را دارید بهتر است بدانید که همچین سرویس اینترنتی برای استفاده همگان وجود دارد (در حال حاضر در شهر تهران و چند شهرستان دیگر) و با نام (Worldwide (Interoperability for Microwave Access WiMAX شناخته می‌شود. این سرویس تحت استاندارد انجمن مهندسین برق آمریکا IEEE‌ نیز شناخته شده‌است و استاندارد 802.16 را داراست.

این سرویس در حکم تلفن‌های موبایل است. همان کاری که تلفن همراه با خطوط ثابت تلفن انجام داد را WiMAX با خطوط کابل‌کشی شده اینترنت انجام داده‌است. در ادامه به نحوه کارکرد و اتصال این سرویس می‌پردازیم.


شاید بتوان گفت که این سرویس مانند Wifi‌کار می‌کند ولی با سرعتی بیشتر، در مسافت‌های بیشتر و به تعداد بیشتری کاربر.

این سرویس می‌تواند به حومه شهرها که شرکت‌های مخابراتی در آنجا سرویس خطوط BroadBand ارائه نمی‌دهند نیز کمک زیادی بکند.

WiMAX‌ از دو قسمت تشکیل می‌شود:

• یک فرستنده که به تنهایی می‌تواند 8هزار کیلومتر مربع مساحت معادل شعاعی به بزرگی 50 کیلومتر را پوشش دهد.

• و یک گیرنده که می‌تواند یک آنتن و گیرنده ساده باشد.

فرستنده WiMAX می‌تواند به تنهایی به یک خط پرسرعت اینترنت متصل شود و یا حتی توسط گیرنده‌ای به برج فرستنده دیگری متصل شود و اینترنت را از آن بگیرد.

دریافت از فرستنده به دو صورت انجام می‌شود. یا شما مستقیماً به آنتن گیرنده متصل می‌شوید و یا اینکه بدون آنتن گیرنده و به صورتی شبیه Wifi اطلاعات را با فرکانس کوتاه دریافت می‌کنید. در این صورت فرستنده از فرکانس 2 تا 11 گیگاهرتز استفاده می‌کند. در این صورت شعاع پوشش محدود به حدود شعاع 5 کیلومتری می‌شود. در غیر این صورت از فرکانس حدوداً 66 گیگاهرتز استفاده می‌شود.

همانطور که گفتیم WiMAX نیز شبیه Wifi با استفاده از امواج رادیویی اطلاعات را از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌فرستد و از انواع محدودیت‌های دسترسی برای کنترل دسترسی و جلوگیری از ورود هکر‌ها استفاده می‌کند.

در شرایط کاملاً مناسب Wifi می‌تواند به شما سرعتی معادل 54 مگابایت بر ثانیه را عرضه کند در حالی که WiMAX می‌تواند 70مگابایت بر ثانیه را نیز پشتیبانی کند.

در هر حال برتری این سرویس در سرعت آن نیست چون اگر از WiMAX‌ در یک مجتمع مسکونی یا اداری استفاده کنید سرعت بین کاربران تقسیم می‌شود و سرعتی معادل سرعت خطوط BroadBand را به شما می‌دهد. برتری این سرویس مسافت و دسترسی آن است

موفق باشید

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید