» همه چیز در مورد وب کم Webcam

مهرگان
 
 
 

همه چیز در مورد وب کم Webcam

3 مرداد 1391

همه چیز در مورد وب کم

اگر از جمله كاربراني هستيد كه زمان زيادي را صرف وبگردي مي كنيد، بايد بگويم كه اگر در هنگام وب گردي از يك وب کم نيز استفاده كنيد، لذت وب گرديتان دو برابر خواهد شد.با آنكه به نظر مي رسد نصب و تنظيمات يك وب كم كار آساني باشد، با در نظرگرفتن برخي دانسته ها، ايجاد يك سري تنظيمات و به كارگيري ترفندها مي توانيد نهايت استفاده را از وب كم ببريد. به طور مثال شايد بخواهيد با نشان دادن موشي كه داخل يخچال رفته است، لحظات خوبي را به ديگران هديه كنيد يا مجبور باشيد يك هفته به مسافرت برويد و بخواهيد در مسافرت نگاهي نيز به خانه بيندازيد. بديهي است كه اين كار به مهارت هاي خاصي نياز دارد. هنگامي كه سركار هستيد، قادر خواهيد بود به اتاق فرزند خود نگاهي بيندازيد تا ببينيد كه همه چيز مرتب است يا خير. به هر صورت اگر بخواهيد از راه دور به جايي نگاهي بيندازيد و مراقب جايي باشيد، استفاده از يك وب كم مي تواند بسيار مفيد و كارگشا باشد. در اين مقاله سعي داريم در چند بخش، به بررسي مزايا و معايب يك وب كم بپردازيم.

مشابه بسياري ديگر از سخت افزارها، وب كم نيز از اجزاي ساده اي تشكيل شده است. در ساده ترين صورت مي توان گفت كه يك وب كم از يك دوربين ديجيتال كه به يك پي سي متصل شده تشكيل شده است كه البته در اغلب مواقع اين اتصال از طريق پورت USB انجام مي شود.

معمولاً دوربين ديجيتال شامل نرم افزاري است كه به پي سي كمك مي كند بهتر بتواند با دوربين ديجيتال ارتباط برقرار كند. در واقع، اصلي ترين كاري كه نرم افزار فوق انجام مي دهد اين است كه در فاصله زماني منظم از آنچه كه دوربين ديجيتال در حال نمايش آن است، يك فريم تصوير مي گيرد (به طور مثال ممكن است نرم افزار به گونه اي تنظيم شده باشد كه هر سي ثانيه يك فريم تصوير بگيرد) و آن را به محل ديگري براي نمايش منتقل كند.

اگر علاقه داريد كه از وب كم براي تهيه فايل هاي ويديويي استفاده كنيد، بايد از وب كمي استفاده كنيد كه هم از لحاظ سخت افزاري و هم از لحاظ نرم افزاري قابليت ثبت با سرعت بالاي فريم ها را داشته باشد. يعني Frame Rate بالايي داشته باشد. Frame Rate در واقع تعداد تصاويري است كه وب كم در ثانيه مي تواند بگيرد و انتقال دهد. براي مثال، براي گرفتن يك تصوير ويديويي قابل قبول، حداقل بايد پانزده فريم در ثانيه تصوير بگيريد كه البته حالت ايدهآل آن سي فريم در ثانيه است. همچنين براي استفاده از يك Frame Rate مناسب و انتقال فيلم از محلي به محل ديگر، بايد از اتصال اينترنتي پرسرعت استفاده كنيد تا تصاوير به خوبي منتقل شوند.

روش هاي زيادي براي انتقال و انتشار تصاوير وجود دارد كه رايج ترين و معمول ترين روش اين است كه نرم افزار مديريت كننده وب كم آن ها را به فرمت JPEG تبديل مي كند و آن ها را به سروري كه توانايي پشتيباني
File Transfer Protocol) FTP) را داشته باشد، ارسال مي كند. البته اين امكان وجود دارد به راحتي اين تصاوير را در يك وب سايت قرار دهيد.

به چه ابزاري احتياج خواهيد داشت؟

براي داشتن يك وب كم ساده، به سه چيز احتياج خواهيد داشت:

● يك دوربين متصل شده به پي سي
● نرم افزار ايجادكننده فريم كه بتواند در فواصل زماني منظم تصوير بگيرد.
● راهي براي انتشار تصاوير در وب
بعد از آنكه يك وب سرور يا يك وب سايت براي خود دست و پا كرديد، حال نوبت آن فرا مي رسد كه آن چه را كه با وب كم تهيه كرده ايد، به سايت خود منتقل كنيد. در مورد وب سرور بايد گفت كه يك وب سرور خود يك قطعه سخت افزاري است كه توانايي دريافت اطلاعات قابل استفاده در وب را دارد.

با اين حال اگر يك سرور يا يك وب سايت نداريد و قصدي هم براي تهيه آنها نداريد، نگران نباشيد؛ زيرا راه ديگري نيز پيش رو داريد و آن، استفاده از نرم افزاري است كه خود با يك وب سرور در ارتباط باشد كه معمولاً اين وب سرورها توانايي پشتيباني از سرويس UDP Protocol را دارند تا بتوانند مستقيماً تصاوير ويديويي را از پي سي شما به پي سي ديگري انتقال دهند. اين كار با استفاده از يك مرورگر وب كه با سرويس HTTP سازگار باشد، قابل انجام است. البته پي سي گيرنده نيز بايد تمام اين مشخصات را داشته باشد.

در واقع با استفاده از اين سرويس، نيازي به خريد فضا و دامنه براي ايجاد يك وب سايت جهت انتشار تصاوير وب كم هاي خود نخواهيد داشت و مي توانيد به صورت رايگان، مستقيماً تصاوير را به پي سي مقصد منتقل كنيد. ضمناً به اتصال اينترنتي چندان پرسرعتي هم احتياج نخواهيد داشت و با همين اتصالات Dial up نيز مي توانيد به مقصود خود برسيد.

ويژگي هاي پيشرفته
علاوه بر امكانات ساده اي كه مي توان آن ها را در تمام وب كم ها ديد، امكانات ديگري نيز وجود دارند كه به كارگيري آن ها مي تواند كار را براي شما لذت بخش تر كند، ولي تمام اين امكانات را نمي توانيد در تمام وب كم ها پيدا كنيد.

●حسگر حركت: وب كم هنگامي تصوير مي گيرد كه حركتي را احساس كند.

● مديريت تصاوير: به كاربر امكان مي دهد بر تصاوير گرفته شده توسط وب كم مديريت بيشتري داشته باشد. به طور مثال پسوند فايل ها يا محل ذخيره آنها را تغيير دهد.

●پيام ويديويي: برخي از برنامه هاي پيام رسان از ويژگي ارسال پيام ويديويي نيز پشتيباني ميكنند.

●اتصالات پيشرفته: به كارگيري و استفاده از اتصالات سيمي، بي سيم يا A/V

●حركت خودكار: برخي از وب كم ها مي توانند به گونه اي تنظيم شوند كه به طور خودكار از يك سوژه تصوير بگيرند.

●رمزنگاري: امكان رمزنگاري تصاوير ارسالي را به كاربر مي دهد.


راهنمای خرید وب کم

دوربين هاي اينترنتي دوربين هاي كوچك ديجيتالي هستند كه مي توانند به كامپيوترها متصل شوند. اين دوربين ها مي توانند عكس هاي ديجيتال را با سرعت بالا بگيرند كه ميتوانند در اينترنت براي تله كنفرانس يا يك ارتباط زنده در وب استفاده شوند در چند سال گذشته وب كم ها به طور قابل توجهي ارزان شده اند و كيفيت و سهولت استفاده و سازگاري با نرم افزار در آنها ارتقاء يافته است. اندازه ي تصوير عمومآ 640 در 480 پيكسل است. نرم افزار لازم براي عملكرد ابزار و تنظيمات تصوير و كنفرانس از راه دور ( تلكنفرانس ) اغلب با خود وب كم همراه است.

زمانيكه Web Cam ها را ارزيابي مي كنيد.

شما بايد آن را از نظر كميتهاي اندازه تصوير ( image size ) و كيفيت تصوير ( image quality ) و سرعت فريم ( frame speed ) سبك ، سنگين كنيد. بخصوص شما بايد به موارد زير توجه داشته باشيد:


پهناي باند ( Bandwidth ) اگر تصاويرتان را از طريق يك خط تلفن مي فرستيد يا كسي كه قرار است عكس شما را ببيند با يك مودم و يك خط تلفن معمولي به اينترنت متصل است شما پهناي باند زيادي نخواهيد داشت.

بنابراين تصاوير بزرگ با رزولوشن بالا به راحتي و سرعت مناسب با يك خط تلفن معمولي نمايش داده نخواهند شد. تصاوير با قطع و وصل زياد و همراه با پرش خواهند بود در نتيجه رزولوشن بالاتر ترجيح داده نمي شود بنابراين شما احتياج نخواهید داشت كه يك دوربين با قيمت بالا كه رزولوشن بالايي دارد بخريد در حاليكه از رزولوشن بالاي آن نتوانيد استفاده كنيد.

اتصال :بيشتر web com ها به كامپيوتر شما از طريق پورت USB متصل مي شوند بنابراين مطمئن باشيد يكي از اين پورتها در كامپيوترتان در دسترس باشند. ( اگر همه ي پورتهاي USB سيستم شما استفاده شده است ممكن است بخواهيد از يك hub براي افزايش تعداد پورتهاي در دسترس خود استفاده كنيد.


نرم افزار: انواع مختلفي از نرم افزارها با دوربين هاي مختلف عرضه مي شود بعضي از پكيچ ها شامل نرم افزار ويرايش تصوير هستند كه به شما اجازه مي دهند كنتراست و درخشندگي ( brightness ) و اشباع ( saturation ) و رنگ ( hue ) یك تصوير را تغيير دهيد و همچنين نرم افزار تلكنفرانس مي تواند همراه با وب کم موجود باشد.

همچنين ويژگيهاي ديگري وجود دارند كه ممكن است بخواهيد از آنها استفاده كنيد به عنوان مثال شما مي توانيد بعضي از webcamها را از كامپيوتر جدا كنيد و با آنها عكس بگيريد به عبارت ديگر از آنها به عنوان يك دوربين ديجيتال ارزان قيمت استفاده كنيد البته به خاطر داشته باشيد رنج رزولوشن دوربينهاي ديجيتال از يك مگا پيكسل آغاز مي شود در حاليكه يك webcam در رنج کمتركار مي كند. بنابراين كيفيت عكس در webcam به طور قابل ملاحظه اي كمتر است.

موفق باشید

---

<
5 مرداد 1391 12:31

yasamankermani

 • گروه کاربری: میهمان
 • تاریخ عوضیت: --
 • وضعيت:
 
سلام
خسته نباشید
تصویر وب کم من برعکس شده
لپ تاپم هم asus هست چکار باید بکنم
ممنون میشم اگه هر چه زودتر بهم جواب بدین smile

<
5 مرداد 1391 18:09

japalaghi

 • گروه کاربری: مدیر
 • تاریخ عوضیت: 19.12.1390
 • وضعيت: آفلاين
 
نقل قول: yasamankermani
asus


با سلام

پاسخ ساپورت کمپانی رو در پایین نقل قول کردم.

Go to the Camera Assistant Software on your computer,
then go to Properties,
then click on one Flip Vertical Arrow Twice then you should be all set.

موفق باشید

<
30 فروردین 1394 11:41

وحید

 • گروه کاربری: میهمان
 • تاریخ عوضیت: --
 • وضعيت:
 
باسلام و خسته نباشید.اجزا یا همون قطعات به کار رفته در وب کم چیه؟اگر سایتی را سراغ دارید که در مورد اجزای وب کم توضیح داده است لطف کنید آدرس آن سایت را بدهید
باتشکر

<
6 آذر 1394 20:48

sohrab

 • گروه کاربری: میهمان
 • تاریخ عوضیت: --
 • وضعيت:
 
سلام ببخشید چجوری وب کم رو باز کنم تا مثل یه آینه ازش استفاده کنم ؟

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید