» Tab Stop‌ در ورد آفیس office word چیست ؟ ( جواب + نکات )

مهرگان
 
 
 

Tab Stop‌ در ورد آفیس office word چیست ؟ ( جواب + نکات )

3 مرداد 1391

Tab Stop‌ در ورد آفیس office word چیست ؟ ( جواب + نکات )

وقتی یک کتاب رو باز می کنی ابتدا یک فهرست از عنوان بخش و فصل و شماره صفحات اون بخش و فصل رو می بینی که معمولا بین عنوان و شماره صفحه یک تعداد نقطه چین می بینی. خوب الان یاد می گیری این رو برای یک سند وردت درست کنی.
به همان پنجره Tab Stop که عکسش رو گذاشتی برو در قسمت Tab Stop Position یک عدد با توجه به ناحیه و محدود تایپت وارد کن، یعنی چی؟ ببین اگر خط کش رو در اون بالا ببینی در سمت راست و چپ ناحیه خاکستری رو می بینی که در واقع حاشیه و Margin صفحات است ولی اون قسمت روشن و سفید خطکش که بین این دو قسمت است حاشیه مجاز و استانداردی است که شما تایپ می کنید و آبجکتها را قرار می دی. پس اگر انتهای خطکش روی عدد 18 قرار گرفته به این معنی است که 18 سانتیمتر فضا برای تایپ داری.
خوب در فیلد Tab Stop Position مثلاً عدد 17 رو وارد کن. اگر جهت تایپت از راست به چپ (برای زبان فارسی) تنظیم شده از قسمت Alignment گزینه Right را انتخاب کن. قسمت Leader به شما می گه که بین عنوان و شماره چیزی باشد یا خیر؟ برای درک بهتر جواب سوالت شماره 2 رو انتخاب کن که نقطه چین هست. حالا اون پایین روی دکمه Set کلیک کن و سپس Ok رو بزن.
یک لغت تایپ کن و سپس کلید Tab رو روی صفحه کلید یک بار فشار بده که با این کار کرسر ماوس به 17 سانتیمتری (اگر واحد شما در ورد به سانتیمتر باشد) خطکش پرش می کند که می توانی نقطه چینها رو ببینی، مثلا یک عدد هم وارد کن و بگذار 10. کلید Enter رو بزن و این کار رو دوباره و دوباره تکرار کن. الان یک فهرست کتاب یا مقاله رو شبیه سازی کردی. کاربرد اصلی و بیشتر Tab Stop همین است که می توانی در حالتهای دیگر نیز امتحان کنی. اون تصویر دوم هم در واقع علامتهای Tab هست که اگر روش کلیک کنی می بینی که تغییر می کنه و می گه نوع تب شما از راست چین، چپ چین، وسط چین و غیره است. یعنی چی؟ یعنی اگر تب راست چین قرار دادی عدد بعد از علامت قرار می گیره، اگر تب رو چپ چین قرار دادی قبل از علامت تب قرار می گیره، اگر وسط چین قرار دادی عدد وسط علامت قرار می گیرد و عدد شما نسبت به اون علامت تب تنظیم و تراز میشه. این علامت کجاست؟ این علامت رو بعد از Set کردن می تونی روی ناحیه سفید خطکش ببینی. با چند بار تست حالتهای مختلف به راحتی پی به مفهوم این علامتها می بری. بصورت حالت دستی هم می تونی با کلیک روی ناحیه سفید خطکش تب تعیین کنی که روش درستی نیست و بهتره از طریق کارد تنظیمات وارد بشی تا دقیق محل تبها رو مشخص کنی

موفق باشی

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید