» تفاوت وبلاگ با وب سایت (کامل ترین مرجع)

مهرگان
 
 
 

تفاوت وبلاگ با وب سایت (کامل ترین مرجع)

11 مرداد 1391

تفاوت وبلاگ با وب سایت (کامل ترین مرجع)

برخی تفاوت های وب لاگ و وب سایت را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱.وب‌لاگ‌ها فعال تر از وب‌سایت‌ها هستند و تفاوت اصلی آنها در میزان روزآمدشدن است. برای ایجاد تغییرات در وب‌لاگ‌ها و به روز کردن آنها نیاز نیست که کدهای HTML را تغییر دهیم،در حالی که برای روزآمد کردن وب‌سایت‌ها تغییر این کدها و داشتن اطلاعاتی هر چند مقدماتی در این زمینه یکی از ضروریات است. بنابراین وب‌لاگ‌ها با سرعت و سهولت بیشتری نسبت به وب‌سایت‌ها به روز می‌شوند .

۲.واحدی که برای وب لاگ‌ها به کار می بریم، پست است. ولی واحد سایت، صفحه. یک سایت ، وب مجموعه‌ای است از صفحات یا فایل های پیوند خورده به یکدیگر که از طریق وب جهان گستر در دسترس قرار می‌گیرد. وب لاگ مجموعه‌ای از پست هاست که بر عکس ترتیب تاریخی آورده می‌شوند، تا جدیدترین پست یا مدخل در بالای صفحه قرار گیرد و مدخل‌های قدیمی‌تر به تدریج پایین تر قرار می‌گیرند.

۳.تفاوت دیگر در شکل گشت و گذاری است که وب لاگ و وب سایت می دهند. وب‌لاگ‌ها دارای یک قابلیت جذاب و قوی به نام “تاریخ” هستند که به پست ها چسبیده‌اند. در وب لاگ ها پست ها به صورت خودکار به ترتیب تاریخی مرتب می‌شوند. به این شیوه که مدخل های جدیدتر بالاتر قرار می‌گیرند و مدخل های قدیمی تر پائین تر قرار گرفته و به تدریج وارد آرشیو می‌شوند. برای جستجو در وب لاگ ها می‌توان به راحتی از طریق آرشیوهای تاریخی یا موضوعی اقدام نمود. در صورتی که در بسیاری موارد یک موتور جستجو برای جستجوی در سایت مورد نظر وجود دارد.

۴.در وب سایت ها، مطالب جدیدی که به سایت اضافه می‌شوند بسته به نظر مدیر سایت در هر جایی از سایت می‌توانند قرار بگیرند و جدید بودن مطالب یک سایت را نیز از آخرین تاریخ روزآمدسازی سایت می‌توان به دست آورد.

چگونه می توان فهمید صفحه ای که شما می بینید یک وبلاگ است یا وب سایت؟

در این مورد هیچ قانون مدونی وجود ندارد. چنانچه نویسنده اظهار کند در حال وبلاگ نویسی است باید نظر او را قبول کرد لیکن ۴ تفاوت اساسی میان این دو وجود دارد که عبارتند از: فرمت، نرم افزار، شخصیت و جامعه.
احتمالا مهمترین عامل مشخص کننده یک وبلاگ از وب سایت شکل(فرمت) آن است. برای تمایز این دو از یکدیگر باید دید که آیا مطالب بدنبال هم می آیند؟ آیا طول آنها بطور عادی تنها چند خط یا پاراگراف است؟ اگر نه آیا مطالب طولانی تر بوسیله لینکهایی مثل" بیشتر" یا" اینجا بخوانید" دنبال می شوند؟ آیا به نظر می رسد اجازه مشارکت و نظردادن به خوانندگان داده شده است؟ با اینکه این موارد بطور نسبی ممکن است در بیشتر صفحات وب دیده شوند اما اگر دست کم پاسخ چند تا از این سوالات مثبت باشدT باید گفت با یک وب لاگ روبرو هستید.
اما از نظر تکنیکی ساده ترین روش برای تشخیص وب سایت از وبلاگ استفاده از نوعی ابزار مخصوص برای تهیه وبلاگ است، در این صورت براحتی می توان وبلاگ را از وب سایت متمایز کرد. اغلب نویسنده وبلاگ کسی است که از ابزار وبلاگ نویسی استفاده می کند، نشانه ای از ابزار وبلاگ نویسی یا عبارتی مربوط به حق مولف آن در گوشه انتها یا ابتدای یک وبلاگ دیده می شود، لیکن ابزار به تنهایی وبلاگ را تعریف نمی کند، چون برخی افراد با دیگر ابزارهای انتشار یا مدیریت محتوی وب کار می کنند.
ماهیت شخصیتی یک وبلاگ، عامل دیگری برای تمایز آن است. تعداد بسیاری از وبلاگ ها بر عقاید، آرا و تفکرات نویسندگان خود تکیه می کنند. برخی سیاسی، فلسفی، تکنیکی، علمی یا معنوی هستند. در این مورد هم هیچ قانون صریحی وجود ندارد که آیا تمام وبلاگ ها درباره عقاید صحبت می کنند یا نوعی روزنامه نگاری هستند.
با این وجود تمام این عوامل نسبی بوده و با گذشت زمان و پیشرفت سریعی که در این حوزه وجود دارد، دچار تغییر و تحول خواهند شد.

دید کلی:

در نگاه اول وب سایت و وبلاگ شبیه هم به نظر می رسند، اما دقیق تر که می شویم تفاوت های زیادی را بین این دو می بینیم. وب سایت " جایگاهی در اینترنت است که در آن می توان اطلاعاتی را در مورد سازمانها، شرکت ها و افراد بدست آورد. وبلاگ" وب سایت پویایی است که متعلق به شخص یا اشخاصی است و در برگیرنده اطلاعاتی راجع به موضوع یا موضوعات گوناگون است". پذیرفتن این تعریف ها می تواند شروعی برای مقایسه این دو باشد؛ بدین منظور، ابتدا به مشابهت ها و سپس به تفاوتها می پردازم.

● مشابهت های وب سایت و وبلاگ:

۱) هردو جایگاهی در فضای سایبری(Cyberspace) هستند و URL منحصر به فردی دارند

۲) هر دو برای انتشار اطلاعات و داده ها در فضای سایبری به کار می روند.

۳) محتوای هر دو اطلاعات است و کارکرد اطلاع رسانی دارند.

۴) وبلاگ هم نوعی وب سایت است.

● تفاوتهای وب سایت و وبلاگ:

۱) وب سایت ها عمدتا رسمی هستند، اما وبلاگها عمدتا"(یا به کلی) شخصی اند.

۲) بروز کردن وب سایت ها نسبت به وبلاگها، نیازمند وقت بیشتری است.

۳) وب سایت ها از نظر طراحی ساختار پیچیدای دارند، در حالی که وبلاگها ساده تر ند. مثل لباس رسمی و راحتی می مانند.

۴) وب سایت ها به موضوعات خاصی می پردازند، در حالیکه وبلاگها تمام وقایع ریز و درشت زندگی را پوشش می دهند.

۵) گفتمان حاکم بر وب سایت ها رسمی است، ولی وبلاگها گفتمانی غیر رسمی دارند.

۶) وب سایت ها معمولا ارتباط یک سویه و و بلاگ ها عمدتا" ارتباط دو سویه با بازدید کنندگان برقرار می کنند.

۷) وب سایت ها برای مالکانشان هزینه اقتصادی دارند، در حالی که بیشتر وبلاگها برای بلاگرها رایگان هستند.

۸) در وب سایت ها می توان صحبت از محدودیت و سانسور کرد، در حالی که وبلاگها از این نظر بسیار آزاد تردند.

۹) وب سایت ها گرایش به سکون و نظم و وب لاگها گرایش به پویایی و بی نظمی دارند.

۱۰) وب سایت ها حال و هوای مدرن و وبلاگ ها حال و هوای پست مدرن دارند.

۱۱) راه اندازی وب سایت ها نسبت به وبلاگها به زمان بیشتری احتیاج دارد.(البته نه برای مهندسان IT)

۱۲) وب سایت ها نمود عقلانیت و وبلاگ ها نمود احساس اند.

۱۳) بروز رسانی در وب سایت بیشتر به شکل ایجاد صفحات جدید و در وبلاگ به صورت تولید محتوا صورت می گیرد.

۱۴) در وب سایت ها معمولا" اطلاعات بروز رسانی، ثبت نمی شود. در وبلاگها ثبت اطلاعات بروز رسانی اهمیت ویژه ای دارد.

۱۵) بروز رسانی وب سایت ها مخصوص افراد حرفه ای است، در حالی که بلاگر ها بدون دانش فنی وبلاگهای خود را بروز می کنند.

۱۶) وب سایت ها محل مناسبی برای شکل گیری گروهها و اجتماعات مجازی نیستند، برعکس، وبلاگها محیط مناسبی برای این منظورند.

۱۷) کنترل وب سایت ها در اختیار مالکان آن است، ولی بلاگر ها کنترل جزئی بر وبلاگ دارند. در واقع کنترل آنها تابع یک کنترل بزرگتر توسط صاحبان Domain و مدیران کلان وبلاگ است. البته این مورد برای وبلاگهایی که مالکیت Domain آنها شخصی است، صدق نمی کند.

و بالاخره اینکه محتوای وب سایت ها در درون صفحات نسبتا" زیادی قرار دارد. برعکس، محتوای وبلاگ ها عمدتا" در صفحه اول و قابل مشاهده متمرکزند. وب سایت ها مثل خانه های مجللی می مانند که ورود به آنها با تشریفاتی همراه است. وبلاگها کلبه های ساده و با صفایی هستند که در آنها به روی همه گشوده است. شما میهمانان سایبری کدام یک را بیشتر می پسندید؟

در نگاهی دیگر:

تعاريف وب سايت: يك وب سايت، صفحات به هم پيوسته اينترنتى است كه به صورت منطقى با هم در ارتباط هستند و يا به عبارت ديگر پايگاهى است در شبكه اينترنتى كه در آن مى توانيم اطلاعاتى را در مورد شركت ها، سازمان ها و افراد به دست آوريم.

وبلاگ: يك وب سايت پويا و بهروز است و مىتواند متعلق به يك يا چند شخص باشد.واژه log , خود به معناى گزارش وقايع روزانه است كه وقتى با واژه وب همراه میشود نوشته هايى به روز در قالب صفحات اينترنتى را ايجاد مى كند. وبلا گها شامل اطلاعاتى مربوط به يك يا چندين موضوع گوناگون هستند كه در يك قالب از پيش ساخته در اينترنت منتشر مى شوند.

تشابه يا تفاوت اين دو اصطلاح رايانه اى، همان طور كه از نام هايشان پيداست در واژه وب با هم اشتراك دارند. يعنى هر دو جايگاهى در فضاى اينترنتى هستند و كاربرد آن ها منتشر كردن داده ها و اطلاعات در اين شبكه بزرگ جهانى است. در نتيجه ما مى توانيم وبلاگ را زيرمجموعه اى از وب سايت بدانيم البته با برخى از تفاو تها كه در زير بيان مى كنيم: - همان طور كه از تعريف اين دو اصطلاح بر مى آيد وبلاگ مانند يك دفترچه يادداشت روزانه مى ماند كه شما مى توانيد خاطرات، نظرات، اطلاعات و به زبان ساد ه تر حرف دل خود را در آن بنويسيد و با ديگر كاربران اينترنت به اشتراك بگذاريد و يك فضاى شخصى را براى خود ايجاد كنيد.

وب سايت ها صفحاتى هستند كاملا رسمى و در يك قالب سازمانى كه توسط يك سازمان دولتى و يا خصوصى راه اندازى مى شوند. - هر وب سايتى با هدف برقرارى ارتباط با مخاطب [احتمالا] تنها به يك يا چند موضوع خاص مى پردازد و براى خود يك قالب نوشتارى و ساختارى مشخصى دارد. وبلا گها مى توانند در هر برهه اى از زمان به هر آن چه كه مى خواهند بپردازند و هيچ محدوديتى براى نوشتار خود ندارند. اين آزادى زبان و زمان عاملى مهم در محبوبيت و رشد سريع وبلاگ ها است.اين جايگاه هاي اينترنتى قابليت به روز رسانى را دارند با اين تفاوت كه به روز رسانى وب سايتها به وقت بيشترى نياز دارد و عملى پيچيده تر است زيرا وب سايت ها از نظر طراحى، ساختار پيچيد ه ترى دارند و گفتمان حاكم بر آن ها كاملا رسمى است.

وبلاگ ها با ساختارى ساده و راحت با اراده يك يا چند شخص و به راحتى قابل تغيير و به روز شدن هستند و با مخاطب خود گفتمانى بسيار خودمانى و صميمى را دارند. - به طور معمول وبسايت ها با مخاطبان خود يك ارتباط يك طرفه دارند و بيشتر كارشان اطلاع رسانى و دادن خدمات است. وبلاگ ها بيشتر ارتباطى دوطرفه با مخاطبان خود دارند، طورى كه مخاطبان يك وبلاگ مى توانند نظرات و اعتقادات خود را با ساختارى نوشتارى به وبلاگ مورد علاقه خود منتقل كنند.

وبسايت ها بيشتر براساس منطق و عقل راه اندازى مى شوند و فضايى مدرن بر آ نها حاكم است. وبلا گها براساس احساس ايجاد مى شوند و نيز حال و هوايى پست مدرن دارند. يكى از تفاو تهاى ظاهرى اين دو جايگاه در نظم و پويايى آن ها است. يك وب سايت از يك نظم خاصى برخوردار است و يك وبلاگ در پويايى كامل و نيز يك بى نظمى مشهود به سر مى برد.

طراحى يك وب سايت و نيز به روز رسانى آن كار يك متخصص IT و رايانه است طراحى براى يك وبلاگ را مى توان توسط فردى فاقد دانش رايانه اى انجام داد و تنها با كمك گرفتن از يك نرم افزار ساده آن را طراحى كرد. وب سايت ها داراى صفحات متعدد با سيستم هاى امنيتى بالا هستند و كنترل آن ها تنها در اختيار مالكان سايت است. وبلا گها بيشترين محتوا و اطلاعات خود را در صفحه اول خود دارند و كنترل صاحبان وبلاگ بر صفحات خود جزئى است.

دید کلی از لحاظ فنی:

در این متن سعی شده است به تفاوت های وب سایت و وبلاگ از نظر فنی و برآوردن نیاز های کاربران پرداخته شود.
- وب لاگ همان طور که از نام آن پیداست محلی است در وب که می توان یادداشت های خود را در آنجا جهت نمایش به عموم ثبت کرد. مهمترین مسئله این است که، تنها یادداشت را می توان در وبلاگ ذخیره کرد و در حقیقت تنها متن را.
سوالی که در این مورد پیش می آید این است که در اکثر وب لاگ هایی که می بینیم عکس و فایل های موسیقی و ... نیز دیده می شود. پس چگونه وقتی تنها محلی برای متن است می توان در آن تصویر هم به نمایش گذاشت.
در پاسخ به این سوال باید گفت: در وبلاگ تنها می توانید لینک یک تصویر را بگذارید و خود تصویر را باید در محلی در وب Upload (ذخیره) کرده باشید و سپس لینک آن را جهت نمایش تصویر در وبلاگتان قرار دهید. در نتیجه تصویر در جای دیگری در وب ذخیره شده است و لینک آن در یک وبلاگ قرار می گیرد.
بنابراین اگر محلی که شما تصاویر و سایر فایل هایتان را ذخیره کرده اید به نحوی، دیگر در وب نباشد و یا لینک آن عوض شود دیگر آن لینک ها و در نتیجه تصاویر و فایل ها قابل استفاده نخواهند بود. و به وبلاگ هایی شبیه می شود که نمونه آنها در وب زیاد است.
از مزایای وب لاگ ها می توان به کاربری آسان آنها برای افراد و امکان استفاده از امکاناتی چون پست مطالب، دریافت نظرات بازدید کننده گان، آرشیو تاریخی و موضوعی پست ها اشاره نمود .

- تمام امکاناتی که در یک وبلاگ با هر کیفیتی دیده می شود قابل ایجاد در یک وب سایت نیز می باشد.
اما این سئوال پیش می آید که چرا همه وب سایت هایی که در وب مشاهده می کنید دارای این امکانات نمی باشند.
پاسخ به این سئوال را بهتر است با بیان انواع وب سایت ها و توضیحاتی پیرامون آنها روشن ساخت .
- به طور کلی وب سایت ها را می توان از لحاظ تکنولوژی ساخت و توانایی های بالقوه به دو نوع ایستا Static)) و پویا (Dynamic) تقسیم بندی کرد.
وقتی می گوییم یک وب سایت ایستا است صرف نظر از شکل ظاهری آن، منظورمان این است که این وب سایت با هر بار مراجعه کاربران و در خواست های مختلف آنها سفارشی نمی شود.
و منظورمان از سفارشی شدن را با ذکر توضیحات زیر بیان می کنیم.
هنگامی که برای مثال شما آدرس http://www.JAPALAGHI.com را در آدرس بار مرورگر خود تایپ می کنید. مرورگر با استفاده از یک DNS سرور آدرس IP وب سایت شما را پیدا می کند و سپس با استفاده از آن آدرس IP که شناسه سرور وب شما در شبکه Internet می باشد یک ��ر خواست برای وب سرور شما ارسال می کند که هدف از این درخواست دریافت صفحات وب سایت شما می باشد.
در حالتی که وب سایت شما ایستا باشد سرور پردازشی بر روی صفحات وب سایت شما انجام نمی دهد و تنها همان فایلی را که درخواست شده است را به مرورگر ارسال می کند(صفحه سفارشی نمی شود).
اما هنگامی که یک وب سایت پویا باشد سرور وب پس از دریافت درخواست مرورگر اینترنت مبنی بر درخواست یکی از صفحات وب سایت، ابتدا آن صفحه را پردازش می کند و با توجه به کد هایی (کد های ASP.Net, PHP و ..) که وارد شده است و یا با توجه به کدهای کامپایل شده این صفحه، یک صفحه سفارشی ایجاد و آن را برای مرورگر اینترنت ارسال می کند(صفحه سفارشی می شود).
در نتیجه می توان با توجه به مطالب فوق این چنین گفت که وب سایت پویا وب سایتی است که با هر بار مراجعه کاربران صفحات آن توسط سرور پردازش شده و برای کاربر سفارشی می گردد.
توجه کنید که منظور از سفارشی شدن این نیست که صفحات آن حتما تغییر می کند.
بلکه تغییر صفحات بستگی مستقیم به نوع کد نویسی و هدف سازنده وب سایت دارد.
از مسائل مهم دیگر نحوه به روز رسانی در وب لاگ و وب سایت می باشد.
گفتیم که امر به روز رسانی اطلاعات در وب لاگ برای کاربر راحت می باشد و نیاز به دانش تخصصی ندارد و تنها با دانستن مفاهیم اولیه در اپراتوری کامپیوتر می توان از عهده آن بر آمد. اما آیا در وب سایت ها هم همین طور است؟


اگر وب سایت استاتیک باشد برای به روز رسانی نیاز به شخصی دارد که حد اقل دارای دانش تخصصی در زمینه HTML و FTP باشد.
اگر وب سایت داینامیک باشد 2 حالت پیش می آید:
1 - وب سایت دارای سیستم مدیریت محتوا و یا صفحاتی جهت ایجاد، ویرایش و حذف اطلاعات باشد در نتیجه شما می توانید شخصا اطلاعات وب سایت خود را به روز کنید.
2 – وب سایت دارای سیستم مدیریت محتوا و یا صفحاتی جهت ایجاد، ویرایش و حذف اطلاعات نباشد. در اینصورت احتمالا برای تغییر و به روز رسانی اطلاعات، همیشه نیازمند طراح وب سایت خود هستید( که این موضوع اصلا خوب نیست).
- هزینه؟
برای ساخت یک وب لاگ شما نیاز به صرف هزینه ای ندارید و تنها با ثبت نام در یکی از بلاگر ها مثل PersianBlog, Blogfa و ... می توانید صاحب یک وب لاگ شوید و با اندکی مهارت، قالب آن (شکل ظاهری) را نیز تغییر دهید.
برای ساخت یک وب سایت شما نیاز به صرف هزینه در موارد زیر را دارید:
هزینه سفارش دومین( نام اینترنتی شما) – که انواع مختلفی از جمله Com, Net, Org, Ir و ... را دارا می باشد. که پر طرفدار ترین نوع دامنه Com است . و دامنه های مربوط به کشور ایران Ir می باشد.
هزینه سفارش هاست(فضا در اینترنت) – که انواع مختلفی دارد، هاست Windows، هاست Linux که بسته به تکنولوژی که ساخت صفحات وب پویا استفاده کرده اید باید یکی را انتخاب کنید. هر هاست چه ویندوز و چه لینوکس دارای یک سری مشخصات می باشد که از مهمترین آنها می توان به میزان فضا، میزان پهنای باند و تکنولوژی هایی که پشتیبانی می کند و همچنین نوع و میزان فضا برای پایگاه داده اشاره نمود.
هزینه طراحی وب سایت – که بستگی مستقیم به انتظارات شما از وب سایت دارد، که با توجه به این انتظارات میزان کدنویسی برای شرکت های طراح وب مشخص می شود – البته نرم افزار های تحت وبی نیز با عنوان هایی چون سایت ساز، سیستم مدیریت محتوا(CMS) نیز وجود دارد که امکانات و قیمت آنها مشخص است ومی توان از آنها نیز استفاده کرد.
شاید این سئوال پیش بیاید که چرا با وجود این همه هزینه، شخصی ممکن است وب سایت را انتخاب کند.
پاسخ این سئوال را شاید بتوان با ذکر مثالی اینگونه جواب داد.
چرا شخصی با این فرض که می تواند در یک شهرک که تمام خانه های آن به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد البته بدون سند مالکیت و حق خرید وسائل (چون وسائل از قبل خریداری شده و ثابت می باشند) به خود زحمت می دهد یک زمین بخرد و در آن خانه ای برای خود بسازد؟
این امکان وجود دارد که خانه ای که در این زمین ساخته می شود از آن خانه هایی که در آن شهرک می باشد هم در سطح پایین تری از لحاظ امکانات و ظاهر باشد ولی مشکل از اصل قضیه نمی باشد بلکه مشکل از طراحی آن بوده است و در اینجاست که موضوع طراحی وب سایت اهمیت خود را به خوبی نشان می دهد.

در پایان می توان اینگونه نتیجه گرفت که:
اگر شما تازه با اینترنت آشنا شده اید و می خواهید یک آدرس در اینترنت داشته باشید مثل http://myname.PersianBlog.com و تنها می خواهید در آن به ارسال مطالب تان بپردازید و رسمیت و ماندگاری تصاویر و فایل های موسیقی و ویدئو زیاد برایتان مهم نیست و از نحوه نمایش مطالب توسط وب لاگ هم خوشتان آمده پس بهتر است بدون صرف هزینه یک وب لاگ برای خود بسازید.
اگر می خواهید برای موسسه، فروشگاه، شرکت، تولیدی، گالری، مغازه، سازمان، اداره و بنیاد و بطور کلی اگر یک فضای رسمی و مخصوص به خود و یا شرکتتان می خواهید پس باید یک وب سایت در اینترنت برای خودتان ایجاد نمایید. و در این صورت بهتر است که اگر وب سایت شما برایتان مهم است حتما از مشاوره شخص یا گروهی که در این زمینه تبحر دارند نیز استفاده کنید.

ساختار

ساختار وب سایت ها نسیتاً پیچیده تر از وبلاگ بوده و احتمالاً مهارت های تکنیکی بیشتری برای ساخت سایت نیاز می باشد. وب سایت ها همچنین انعطاف پذیری بیشتری داشته و به شما اجازه می دهد تا به راحتی نوع صفحات و ظاهر آنها را تغییر دهید. اگر چه ساخت وبلاگ ها نسبت به ساخت سایت آسانتر می باشد اما طرح های وبلاگ محدود به قالب های موجود می باشد، مگر اینکه اقدام به استخدام فردی برای ایجاد تغییر در آن نمایید.

ساخت سایت نیاز به مهارت و دانش فنی بیشتری مانند HTML ,AJAX ,PHP ,JAVA و دیگر تکنولوژی های این رشته دارد. اما خبر خوب این است که شرکت های خدمات میزبانی وب زیادی وجود دارند که اقدام به ارائه وب سایت های قالب حرفه ای مانند Google Sites, Homestead ,web.com می نمایند.


رسمیت

وب سایت ها نسبت به وبلاگ ها بسیار رسمی تر هستند. معمولاً وب سایت ها برای اهداف تجاری و بازاریابی اینترنتی محصولات و یا خدمات ایجاد می شوند. در اینجا مخاطبان هدفمند، مشتریان بالقوه و یا خریداران هدف اصلی هستند اما در وبلاگ این امر بسیار شخصی می باشد. در عین حال در سالهای اخیر وبلاگ نویسان درک کرده اند که با وبلاگ خود هم می توانند کسب درآمد کرده و در کنار ارائه مطالب احساسات، نظرات و تمایلات می توانند خدمات و محصولات خود را نیز به فروش برسانند.

در وبلاگ نویسی، شخصیت، تمایلات، دوست داشتن ها و نداشتن ها اغلب به کرات نمایش داده می شود. اکثر وبلاگ ها حول محور یک تم خاص چرخیده و یا یک موضوع که به صورت فردی انتخاب می شود. همچنین در این موارد بسیار قابل انعطاف و تغییر می باشد. در مقابل وب سایت ها به طور کلی بر روی یک موضوع تمرکز می کنند که مربوط به عنوان و بیشتر در مورد کسب و کار اینترنتی می باشد.


امکانات

از نظر مشخصات فنی، وبلاگ ها فقط زیر شاخهء وب سایت می باشند و شامل بسیاری از ویژگی های اساسی یکسان هستند. با این حال یک وبلاگ این مشخصات را به طور کلی به صورت یکپارچه در هر صفحه دارد؛ به این معنی که هنگامی که شما تغییری در یک صفحه ایجاد می کنید در تمامی صفحات آن تغییرات نمایش داده می شود.


پشتیبانی و نگهداری

وبلاگ ها احتمالاً حفظ و نگهداری فنی راحت تری دارند. یکی از دلایل اصلی آن وجود قالب های یکنواخت می باشد. هنگامی که یک تغییر در یک آیتم ایجاد کنید، تمامی آیتمها در وبلاگ به روزرسانی می شود. برای بسیاری از وب سایت ها ممکن است به ایجاد تغییرات زیادی به منظور به روزرسانی و یا تغییر در ظاهر وب سایت نیاز باشد. وب سایت ها در این مورد بیشتر تغییر پذیر هستند.

به طور کلی وب سایت ها برای کسب و کار اینترنتی به قصد فروش و جذب مشتریان جدید می باشد در حالی که وبلاگ برای شخص بوده و به قصد اشتراگ گذاری افکار، نظرات و ایده ها به دیگران و نیز متقابلاً دریافت نظرات خوانندگان از طریق انتقادات و پیشنهادات (کامنت ها و feedback) می باشد.

شما با هر دوی این ها (وبلاگ و وب سایت) می توانید پول ساز باشید اما وبلاگ می تواند موجب افزایش محبوبیت بیشتر و مقدمه ای برای ایجاد درآمد باشد. وب سایت ها و وبلاگ ها نیز می توانند قابل تبدیل باشند. ممکن است شما اقدام به ساخت سایت نموده که شامل یک وبلاگ برای مطالب جدید و به روزرسانی اطلاعات هم باشد. یک وب سایت باعث ترویج فضای کسب و کار حرفه ای شده که موجب ایجاد اعتماد در مخاطبین بالقوه شده و چشم انداز یک شرکت و یا یک کسب و کار اینترنتی قابل اعتماد و مناسب را ایجاد می نماید.

منابع: آفتاب ، فرا ایده ، آرام وب دیزاین

 

لطفا از صفحه اصلی نیز بازدید نمائید

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید