» آیت الله صافی گلپایگانی: کسی که استبداد دارد، باید برود

مهرگان
 
 
 

آیت الله صافی گلپایگانی: کسی که استبداد دارد، باید برود

2 آبان 1391

علت بسیاری ازضعفها این است که مجلس نایستاده، کسی که استبداد دارد، باید برود


به گزارش فارس از قم، آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی در دیدار اعضای شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب ‌با اشاره به اینکه اوضاع اقتصادی و اجتماعی اسباب نگرانی مردم شده است گفت: اگر انتقادی می‌کنیم که به‌ جاست، نقاط مثبتی را هم در نظر داریم که مثبت‌ترین این نقاط، همین عنوان جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: هدف این است که نقاط ضعف برطرف شود و همان هدفی که از اول همه می‌خواستند که برنامه‌ها بر اساس دین باشد، باید همان برقرار شود.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه مجلس و سایر قوا باید در همین خط سیر داشته باشند اضافه کرد: اینکه باید همه برنامه‌ها براساس دین و شرع باشد، قدر مشترکی است که روحانیت و غیر روحانیت همه دارند و همه می‌خواهیم این مطالب بیشتر ظاهر باشد و تحقّق پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی که عنوان جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی در دنیا مطرح شده و این انقلاب همه جا فراگیر شود تصریح کرد: باید کاری کنیم که نقاط ضعف در آن پیدا نشود و به مرور زمان پر رنگ‌تر شود نه اینکه رنگ ببازد یا در رشته‌های مختلف عقب‌نشینی کند.

آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه باید التزام به هویت دینی و اسلامی را حفظ کنیم اظهار کرد: هر کجای دنیا هم حتی اگر یک نفر باشیم باید این هویت اسلامی را نگاه داریم و از آن دفاع کنیم. باید مراقب باشیم که جنبه‌های هویت این انقلاب ضعیف نشود و اجازه ندهیم که غرب گرایی و افکار غیر اسلامی مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس وظیفه بسیار سنگین و مهمی دارند که باید به تمام امور مملکت نظارت داشته باشند و نقایصی که کمِ آن هم زیاد است، رفع شود، گفت: نمایندگان در حفظ شئون اسلامی، مسئولیت الهی و خدایی دارند و می‌توانند نقش بسیار مؤثری داشته باشند.

این مرجع تقلید بیان کرد: نمایندگان باید بدانند که اگر حرفی نزنند و کاری نکنند پیش خداوند متعال مسئول هستند. عمده هم این است که انسان، رضای خداوند را بتواند تحصیل کند و به مردم و ضعفا خدمت کند.

وی خطاب به نمایندگان مجلس تاکید کرد: اگر می‌خواهید سابقه خوبی داشته باشید و نزد خداوند متعال آبرومند باشید، باید همین احساس مسئولیت را حفظ کرده و بدانید که برای چه به مجلس آمده‌اید؟ اگر جایی کوتاهی کنیم و جایی که باید حرفی بزنیم و یا بالعکس، پیش خدا خیلی مسئولیت داریم.

آیت الله صافی گلپایگانی با تاکید بر اینکه باید رضای خدا را بر رضای هر کس دیگری مقدم بداریم اضافه کرد: مسئله، مسئله اسلام و قرآن و احکام دین است و این‌ها هم مطالبی نیست که کسی بتواند درباره آن کوتاهی کند.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مسائل مهم نمایندگان، مسئله استقلال است افزود: فرد فرد نمایندگان باید مستقل باشند و بدانند جایی که باید قیام کنند اگر قیام نکنند مسئولند و اگر مجلس به این کیفیت جلو برود همه معایب برطرف می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بسیاری از ضعف‌هایی که پیش آمده به خاطر این است که مجلس آن طور که باید نایستاده است. اگر مجلس خدا را در نظر بگیرد و هر جا که لازم است، حرف بزند، معایب کم می‌شود و جاهای دیگر هم منظم و مرتب می‌شود. در همه مسائل مخصوصاً جنبه‌های اقتصادی اگر از اول، راه درست را رفته بودیم شاید اوضاع این طور آشفته نمی‌شد که حال به دنبال اصلاح آن باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید مسائل بر اساس قانون باشد و نباید استبداد پیش بیاید اضافه کرد: اگر کسی بخواهد بگوید من می‌خواهم استبداد داشته باشم و فلان قانون را درست نمی‌دانم، باید برود. شما نماینده مسلمان‌ها هستید و خودتان هم در اسلام و اطلاعات اسلامی سوابق روشنی دارید.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مسئله نظارت مجلس بر امور کشور باید حفظ شود و همه بدانند که مورد این نظارت قرار دارند بیان کرد: اگر کسی در جایی راهش را درست نرفت، این نظارت به آنها اخطار کند و هشدار دهد که باید این را درست بروی. همین نظارت می‌تواند یک هشدار مهم و بازدارنده برای کسانی که راه را اشتباه می‌روند باشد.

آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه امیدوارم کاری کنیم که امام عصر(عج) به مجلس نظر داشته باشند گفت: بدانید که آن حضرت از نماینده‌ها انتظار دارند که موقعیت دینی و اسلامی خود را حفظ کرده و از هویّت اسلامی خود و مملکت دفاع کنند. همه نمایندگان باید خودشان را مثل این بدانند که از طرف آقا امام زمان مأمورند تا چهره و شخصیت اسلامی و استقلال دینی مملکت را حفظ کنند.

وی با اشاره به اینکه مطالبی که ضد ارزش است را نباید به عنوان ارزش معرفی کنیم خاطرنشان کرد: باید نسبت به صرف بیت‌المال دقت زیادی داشت حقوق‌های زیادی که در بعضی جاها به اشخاصی می‌دهند درست نیست و صدر تا ذیل همه ضامن هستند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه بودجه مملکت را باید در راه مصالح و منافع مردم هزینه کرد اظهار کرد: البته اصل بودجه را هم باید درست کرد. بارها عرض کرده‌ام که اگر می‌خواهید بدانید مملکت در چه مسیری است، بودجه آن را ببینید تا معلوم شود که آن مملکت در چه مسیری سیر می‌کند.

وی اضافه کرد: مشکلاتی هم که حالا در عرصه‌های مختلف پیش آمده است می‌توان با تدبیر و واقع بینی حل کرد. باید نمایندگان مجلس با هم بنشینند و در هر مسئله‌ای که لازم است از اشخاص مطلع در مسائل مشورت بخواهند و درصدد حل آن بر آیند. نمی‌شود بدون کسب نظر از مطلعین طرحی داد، مثلاً در همین مسائل اقتصادی نمی‌شود همین طور طرح داد، باید اشخاصی که در اقتصاد وارد هستند، آن را بررسی کنند و بعد اجرا شود.

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید