» سخنان مهم هاشمی رفسنجانی در مراسم عزاداری سید الشهدا ( ع )

مهرگان
 
 
 

سخنان مهم هاشمی رفسنجانی در مراسم عزاداری سید الشهدا ( ع )

2 آذر 1391

دروغ، ریاکاری، فساد اداری و مالی، غیبت،خلف وعده ها تجسس در امور و زندگی خصوصی مردم، گرانی، بیکاری، تزلزل بخشی خانواده‌ها، بی‌اعتنایی به حوزه‌های علمیه، روحانیت و مراجع و سایر مواردی از این امور عرصه‌های تزلزل در امتحان الهی است و اگر نظام اسلامی در وعده‌هایی که برای تحقق جامعه‌ای اسلامی و انسانی به مردم داده ناموفق عمل کند در امتحان الهی شکست خورده و باید با بازگشت از خطا و اشتباه، به جبران مافات بپردازد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام وضعیت کنونی نظام اسلامی را امتحانی از سوی خداوند خواند و گفت: مردم ایران همواره در عرصه‌های گوناگون، وفاداری و امتحان خود را به خوبی پس داده اند، امّا آیا زمامداران اسلامی و مسئولان نیز توانسته‌اند از این عرصه موفق و سربلند بیرون بیایند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در جمع کثیری از اقشار گوناگون مردم با تسلیت مصیبت بزرگ عاشورای حسینی، این واقعه عظیم را همانند بسیاری از حوادث تاریخ بشریت، امتحان و آزمایشی الهی خواند و تصریح کرد: امتحان الهی عمومی‌ترین مسئله‌ای است که از ابتدای خلقت در میان موجودات دارای تکلیف واختیار وجود داشته و این امر برای هیچ فرد، امت و ملتی هم استثنابردار نیست.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین با استناد به کتاب «فرهنگ قرآن» خاطرنشان کرد: در این اثر با اشاره به آیات گوناگون قرآن کریم، 260 عنوان و مفهوم در موضوع امتحان درصدها آیه برشمرده شده و این نشان از عظمت و اهمیت آزمایش انسان‌ها نزد خداوند دارد.
ایشان هدف کلی امتحان الهی را وجه تربیتی و آموزشی این مسئله عنوان کرد و گفت: در این امر انسان در حالت شور و دلهره از موفقیت و یا شکست، عقل و دین را مرکز توجه قرار داده و تلاش دارد تا با موفقیت مسیر تکامل را طی کند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه در آزمایش الهی هر شخص بزرگ‌تر، عالم‌تر و مسئول‌تر باشد، امتحانش نیز سخت‌تر و صعب‌تر خواهد بود، تصریح کرد: انسان همیشه در مصائب و مشکلات آزمایش نمی شود، بلکه آزمایش مهمتر در موفقیت‌ها، پیروزی‌ها و نعمات خداوند است و بسیاری در این مرحله ناموفق و شکست‌خورده بیرون می‌آیند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام واقعه کربلا را یکی از مهمترین صحنه‌های امتحان حکام زمان از یک سو و مردم و امت اسلامی از سوی دیگر خواند و تأکید کرد: در واقعه دلخراش و عبرت‌آموز عاشورا، عده‌ای به ظاهر شکست خوردند، ولی از امتحان الهی سربلند و متعالی بیرون آمدند و بسیاری نیز با پیروزی مقطعی، در واقع شکست خوردند و در حضیض ذلت تاریخ گرفتار شدند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه به موارد متعددی از فلسفه امتحان الهی همچون تقویت ایمان و تقوا، تربیت عمومی انسان، تصفیه و خلوص دل، جدا شدن صفوف مردم اشاره کرد و گفت: در قیام امام حسین(ع) به خوبی می‌توان روند پیوستن انسان‌ها و سپس ریزش آنان و جدا شدن صفوفشان را ملاحظه کرد.

ایشان ، بازگشت از خطا و اشتباه و نیز توبه را از دیگر آثار و برکات امتحان الهی خواند و تصریح کرد: با امتحان الهی انسان در عمل محک خورده و درک و دریافت و نیز تجربه او بالا رفته و همین امر رشد و تعالی انسان را در پی دارد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، عبرت‌آموزی، شکر نعمت و وقوف به عظمت خلقت انسان را از دیگر آثار آزمایش و امتحان الهی خواند و تأکید کرد: «امتحان الهی» می‌تواند موضوع یک پژوهش بزرگ و تأثیرگذار در علوم انسانی و اسلامی باشد و خوب است توسط پژوهشگران محقق جنبه عملی پیدا کند.

ایشان در ادامه انقلاب اسلامی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی را یکی از صحنه‌های معاصر آزمون الهی برای ما مسلمانان عنوان کرد و گفت: در جریان مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خداوند همه ما را مورد امتحان قرار داد و چون از این امتحان سخت، موفق بیرون آمدیم، نعمت پیروزی و نظام اسلامی را به ما ارزانی و البته حجت را نیز به ما تمام کرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیروزی در دفاع مقدس و دیگر صحنه‌های انقلاب اسلامی را از دیگر آزمایش‌ها خواند و گفت: خداوند با اضمحلال صدام و رژیمش و نیز شناخته شدن وی به عنوان متجاوز، اجر مقاومت و صبر و ایثار رزمندگان را در آزمون سخت جنگ تحمیلی بر ما ارزانی کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وجود دروغ، ریاکاری، فساد اداری و مالی، غیبت،خلف وعده ها تجسس در امور و زندگی خصوصی مردم، گرانی، بیکاری، تزلزل بخشی خانواده‌ها، بی‌اعتنایی به حوزه‌های علمیه، روحانیت و مراجع و سایر موارد، این امور را عرصه‌های تزلزل در امتحان الهی خواند و گفت: اگر نظام اسلامی در وعده‌هایی که برای تحقق جامعه‌ای اسلامی و انسانی به مردم داده ناموفق عمل کند در امتحان الهی شکست خورده و باید با توبه و بازگشت از خطا و اشتباه، به جبران مافات بپردازد.

آیت الله هاشمی ، حوادث این روزهای غزه را از صحنه‌های دیگر آزمایش بشریت و ملت‌های مسلمان خواند و گفت: حوادث غزه در حال حاضر درس‌های بسیاری برای وجدان بشریت و ملت‌ها و دولت‌های مسلمان دارد، چرا که 6/1 میلیارد نفوس مسلمان در 60 کشور اسلامی اعم از شیعه و سنی باید نقش خود را در این بزنگاه بزرگ تاریخ که قتلگاه زنان، کودکان و جوانان غزه شده و بناست که مبارزات هفتاد ساله آنان را یکسره به مسلخ ببرند، به خوبی ایفا کنند.واز سوی دیگر آزمایش قدرتهای سلطه گر است که علیر غم شعارهای انسان دوستانهدر این فاجعه انسانی یا ساکت ویا حامی ظا لممی باشند .


در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رستگاری با تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) به بخشی از سخنان آن حضرت در خطبه منا اشاره کرد و گفت: همان‌گونه که صلح حدیبیه برای مسلمانان برکات فراوانی داشت، قیام امام حسین(ع) نیز به گونه‌ای دیگر احیاکننده دین خدا و مکتب رسول گرامی اسلام بود.

وی افزود: امام حسین(ع) با حضور در کربلا نشان داد برای دفاع از حق و مظلوم باید قیام کرد و با بیان مظالم حکام جائر از تمام هستی و اهل بیت خود نیز گذشت.

در پایان مراسم، مداح اهل بیت(ع) به ذکر مصیبت و بیان مصائب اهل بیت پیامبر و امام سوم شیعیان(ع) پرداخت.

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید