» ATM Skimming چیست و چگونه انجام می شود؟ (کلاهبرداری با شیوه جدید)

مهرگان
 
 
 

ATM Skimming چیست و چگونه انجام می شود؟ (کلاهبرداری با شیوه جدید)

3 دی 1391


توضیح کلی:

با رواج روز افزون استفاده از کارتهای اعتباری و نقدی ، دزدان فرصت طلب هم روشهای خود را برای سرقت پولهای مردم تغییر داده اند ، یکی از روشهای مورد استفاده این دزدان الکترونیک ATM Skimming است.

در ATM Skimming سارق یا سارقین معمولاً در ساعات پایانی شب یا اوایل صبح با نصب کردن تجهیزات خارجی به دستگاه ATM اطلاعات مربوط به کارت اعتباری استفاده کننده از ATM را بدست می آورند و سپس با کپی کردن این اطلاعات بر روی کارتهای خام ، موجودی این کارتها را دریافت یا به کارتهای واسطه دیگر منتقل میکنند.

ATM Skimming چگونه انجام می شود؟

در مرحله اول  سارقین الکترونیک یک دستگاه کارت ریدر را که بصورت محفظه ورودی کارت ATM طراحی و رنگ شده است را در ورودی کارت دستگاه ATM نصب می کنند.

در مرحله دوم  سارقین الکترونیک یک کیبورد الکترونیک که کاملاً شبیه به کیبرد  خود دستگاهATM طراحی و رنگ شده است را در روی کیبرد اصلی دستگاه ATM نصب می کنندف این کیبرد کلیه ارقام وارد شده را در خود ثبت می کند.

حالا فقط سارقین منتظر افراد بخت برگشته ای باشند که بسراغ این ATM می آیند و از آن پول برداشت میکنند ، در هنگام استفاده از ATM ظاهراً همه چیز درست است ولی چند ساعت بعد سارقین با کپی کردن اطلاعات شماره کارت12 یا 16 رقمی بر روی کارتهای خام  موجودی حساب افراد را براحتی به یغما می برند.

نکات ایمنی برای مقابله با ATM Skimming

1- همیشه در هنگام استفاده از دستگاه ATM از اینکه کارت مستقیماً وارد کارتخوان ATM میشود مطمئن شوید ، اگر به دستگاه ATM مشکوک شدید از دستگاه دیگری استفاده کنید.


2-  در هنگام استفاده از ATM در صورت رویت تجهیزات خارجی ، از دستگاه ATM استفاده نکنید و موضوع رابلافاصله به تلفن پشتیبانی بانک مربوطه (که بصورت برچسب روی ATM  نصب شده) و یا پلیس 110 اطلاع دهید

3-  سارقین الکترونیک بیشتر ساعات پایانی شب و ابتدای صبح را برای نصب این تجهیزات انتخاب میکنند از اینرو در این ساعات بیشتر هشیار باشید.


موفق باشید

---

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید