» » چرا کاکتوس کم آب مصرف می کند

مهرگان
 
 
 

چرا کاکتوس کم آب مصرف می کند

12 فروردین 1392

چرا کاکتوس کم آب مصرف می کند

کاکتوس گیاهی است از تیره کاکتوسیان (Cactaceae) تیره‌ای از میخک‌سانان که اغلب خاردار و گوشتی هستند.

کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند. کاکتوسیان در ایران گونۀ بومی ندارند.

بیشتر کاکتوس‌ها ریشه‌های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به‌عنوان منبع ذخیره آب عمل می‌کنند ساقه کاکتوس توسط تیغ‌هایی محافظت می‌شود کاکتوسها برگهای خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند.

در جهان بیش از هزار نوع کاکتوس وجود دارد.

کاکتوسهای گیاهان بومی آمریکای مرکزی و جنوبی و مکزیکو و نواحی جنوب غربی آمریکا می باشند و از نظر حجم و شکل ظاهری بسیار با یکدیگر متفاوتند. برخی از آنها بقدری ظریف و کوچکند که مانند سنجاقکها بر سطح زمین روییده اند و برخی دیگر مانند کاکتوسهای. آریزونا که در واقع سنبل آن ایالت می باشند. بقدری بزرگند که ارتاع آنها به 10 تا 23 متر می رسد.

از ساقه کاکتوسها شیره ای بدست می آید که از آن دارو و آشامیدنی های مختلفی درست می نمایند. از ساقه و میوه این گیاه شیرین های لذیذ و سایر چیزهای دیگر نیز درست می نمایند.

بعضی از انواع کاکتوسهای کوچک را می توان در گلدانها کاشت. و گلدانها هم باید طوری باشند که رطوبت را سریع تعبیه نمایند. کاکتوسها را در تابستان باید هر چهار روز یک بار در زمستان هر د هفته یک بار آب داد.

علمی

 
برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس ، اُپرا و یا گوگل کروم استفاده نمایید